Seotud inimene: 

Heiki Lill: EKRE ise püstitab märgi, ise võtab maha, ise süüdistab teisi, ise mälestab

29/08/2018Eesti Päevaleht

14 aastat tagasi andis valitsus eesotsas Juhan Partsiga (toonane IRL) regionaalminister Jaan Õunapuule (Rahvaliit, EKRE eellane) ja siseminister Margus Leivole (Rahvaliit, EKRE eellane) korralduse „eemaldada Lihula kalmistult riigi maale omaniku loata püstitatud ebaseaduslik rajatis, mis kahjustab Eesti maine“. 

Tollane valitsusliit koosnes Res Publicast, Reformierakonnast ja EKRE varasemast modifikatsioonist Rahvaliidust. On üsna loogiline, et koalitsioonis olles arvestatakse kõigi osapoolte huvidega ja püütakse leida kesktee. Kui mingil põhjusel ühele osapoolele ei sobi teiste seisukohad, siis ta lahkub sellest liidust.

„Rajatise“ eemaldamine toimus pimedas ja politseinike kaitse all. Partsi ja kahe eel-ekrelase plaan lõppes sellega, et Lihulas läks löömaks, korravalvureid ja punast kraanat loobiti kividega. Enne jõule käis peaminister Parts kohalike käest vabandust palumas koos metsa äärde ootele pargitud kahe bussitäie märulipolitseinikega. Tol ajal oli Lihula vallavanem Tiit Madisson, kes oli valitud Lihula volikokku samuti Rahvaliidu nimekirjas.

See, mis edasi toimus ja toimub, meenutab kangesti animafilmi „Mörr“, mida ERR näitab jõulude ja aastavahetuse paiku. Filmis jalutab hiireke metsas ja luiskab teda süüa ihkavatele loomadele, et läheb kohtuma hirmsa elukaga, kes kindlasti saab kurjaks, kui ta hiirt endale ei saa. Lõpuks kohtub ta selle hirmsa elukaga ja luiskab ka talle, et metsas teda, hiirt, kõik kardavad. Metsaelukad, nähes hiirt Mörriga, kohkuvad ja põgenevad, mispeale Mörr hakkab samuti hiirt kartma.

Erakond, mille ministrid aktiivselt tegelesid Lihula monumendi mahavõtmisega, võttis uue nime. Nüüd kannab sama seltskond nime Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ehk EKRE. Tõsi, Leivo ega Õunapuu ei ole enam EKRE liikmed. EKRE-lased võivad ju öelda, et tegu on „uue“ erakonnaga, kuid 2012. aastal toimunud Rahvaliidu kongressil muudeti partei nime, mitte ei saadetud vana erakond laiali ega moodustatud uut.

Tänavu 2. septembril plaanib EKRE Lihulas ausamba mälestuskoosolekut. Mida sellest arvata? Ise püstitan, ise võtan maha, ise süüdistan teisi, ise mälestan? Ja süüdistan jälle teisi.

Samas vaimus püütakse mälestussammas püstitada ka Artur Sirgile. Kõigepealt tehakse sammas valmis ja seejärel imestatakse, miks ei lubata seda püstitada sinna, kuhu ise soovid, arvestamata ümbrust, sobivust ja asjaajamise puudulikkust. Aga süüdistada tuleb kogu selle protsessi juures riiki, kes ei hooli, eestlusest ja eestlasi.