Heli Künnapas
Pildi autor: Internet
Seotud inimene: 

Heli Künnapas: Kas lapsed või võimuvõitlus?

22/11/2018Pärnu Postimees

Erakonnad avaldavad järjest oma valimislubadusi. Vabaerakond läks sõnadelt tegudele ja esitasime riigieelarve muudatusette-paneku eraldada raha lasteaiakohtade riiklikuks rahastamiseks. Positiivse otsuse korral oleks see lapsevanematele tähendanud lasteaiatasude kadumist.

Nüüd on selge, et ei toetatud ühtegi Vabaerakonna 26 muudatusettepanekut, sealhulgas tasuta kodulähedase lasteaia ideed.

Sellises olukorras hakkab taas häirekell helisema: kas tõesti on võimuvõitlus lastest tähtsam? Kui enamik erakondi peab oluliseks, et lasteaed oleks kõigile kättesaadav, siis miks ei saanud seda juba järgmisest aastast ära otsustada?

Vabaerakond ei toeta kõigile suvaliselt raha jagamist ega seda, et riik kõike määrab ja suunab. Usume, et inimesed on targad ja suudavad oma elu korraldavaid otsuseid teha. Mida vähem piiranguid, seda parem.

Lasteaedade kohatasu ja toiduraha erinevad piirkonniti väga, mitmel pool ollakse priile lasteaiale juba väga lähedal. Rohkem leidub aga piirkondi, kus mitut last lasteaeda saata polegi mõistlik, sest see sööb suure osa vanema sissetulekust.

See tähendab, et vanemal tasub jääda koju lapsi täiskohaga kasvatama. Neid lapsi, kes tulevikus on maksumaksjad, et meile kõigile pensioni teenida.

Riigikassast raha jagamine on poliitikute valikute küsimus. Nende otsustega näidatakse, millised on olulised teemad. Lastesse panustamine on igal juhul seda väärt. Mitte mingil juhul ei soosi ma kohustuslikku lasteaeda ega vajalikust pikemaid lasteaiapäevi.

Kindlasti peaksid juba loodud võimalused olema kättesaadavad kõigile lastele. Mida täisväärtuslikumat olevikku praegustele lastele pakume, seda ilusam on meie riigi ja enda vanaduspõlv.