Heli Künnapas
Pildi autor: Kalev Lilleorg
Seotud inimene: 

Heli Künnapas: Rail Balticut ei tehta enda, vaid teiste pärast

10/01/2019

Rail Balticu (RB) vastu ei julge sõna võttagi, sest kohe sildistatakse arengupiduriks. Praeguse info järgi toob see projekt tulu vaid kiirraudtee tegijatele, ülejäänutele jääb vaid kulu, mida aastakümneid muude tegemiste arvelt tasuma peame. Nii olemegi olukorras, kus aastate jooksul ei ole keegi suutnud tõestada, kuidas RB äriprojekt oleks kasumlik. Veel vähem seda, kuidas see lihtinimesele kasulik oleks.

Kogu üritusele on hoopis teise suuna andnud teadmine, et valitsusel ei ole raha, hoidmaks käigus Tallinna–Pärnu rongi. Investeerimiseks pole raha. Taas tekib küsimus: kas tõesti ei mõisteta kõrgel mäel, et rahakott on üks? Kui paned raha RB projekti, siis samal ajal tõesti olemasoleva säilitamiseks raha pole. Kui aga säilitad senise toimiva süsteemi, pole vaja uut, segaste eesmärkidega arendust ette võtta. Teatavasti piisaks rongiühenduse taastamiseks kordi väiksemast summast, kui RB projekt on aastate jooksul kallinenud.

Äri üks põhitõdesid on: sa pead panema inimesed vajama seda, mida sul on pakkuda. Praegu on pärnumaalastele RBd vaja, et saaks rongiga Tallinna. Vajadus tuleneb senise võimaluse kadumisest. Rongiühenduse kaotas sama seltskond, kes nüüd jätkuvalt selgitab, et uut raudteed on tarvis. Kas praeguse rongiühenduse sujuva kadumise põhjuseks olid ärihuvid, et tekkiks vajadus RB järele?

Kas ma olen ainus, kelle tutvuskonnas pole inimesi, kelle elu on häiritud, sest ei saa rongiga kiiresti Pärnust Varssavisse sõita? Samal ajal leidub neid, kelle igapäevane elu on nüüd hulga keerulisem, kuna eri peatustest ei saa rongiga Tallinna–Pärnu liinil vajalikku kohta sõita.

Pole vaja tõestada, et katse rongiliiklust bussidega asendada ei toimi. Lihtsaim näide on ratastoolis lapsega vanem, kellele oli rongiga mugav ise Tallinna arsti juurde sõita, kuid nüüd on see võimalik vaid mitme hea ja abivalmi inimese toel. Olematu invatranspordisüsteem sellises olukorras ei aita.

Meil ei saa kiiresti ühest suurlinnast teise sõita, nagu väidetavalt kõikjal Euroopas saab. Aga igaüks, kes on seal “kõikjal Euroopas” käinud, teab, et meil on puhast loodust säilinud rohkem kui mujal. RB kahjustab nii loodust kui paljude inimeste harjunud elukorraldust.

Arvan, et me ei pea kõiges teistega sarnanema. Mõnikord on areng hoopis hävitamine. RB äriprojektiga praegusel kujul julmalt jätkates tabab meid kindlasti häving, mille tagajärgi lürbivad meie lapsed ja lapselapsedki. Võtame eesmärgiks, et parandame esmalt olemasoleva. Taastame rongiliikluse Tallinna–Pärnu vahel ja lõpetame selle teistega tingimusteta sarnanemise pärast rabelemise!