Juku-Kalle Raid
Pildi autor: Peeter Langovits

Juku-Kalle Raidi avalik kiri Kristina Kallasele: kas Sa tahad eestlastega sõda pidada? Või venelastega?

10/01/2019Eesti Päevaleht

Mina, kes ma olen käinud läbi aastakümneid eesti venelastega, võin öelda, et Sinu  nõme lõhestamisreklaam oli kõige lollim käik nii venelaste kui eestlaste seisukohast. See andis märku, justkui eestlased ja venelased ei kuulukski kuhugi ja nende vahel valitseks pidev sõjaseisukord. Aga ei valitse ju! Või tahad Sina eestlastega sõda pidada? Või hoopis venelastega? Mina ei taha Sinuga küll sõda pidada.

Kristina Kallas, Sa oled ajast kõvasti maha jäänud ja räägid mingitest asjadest, mis toimusid aastakümneid tagasi, nõukaajal lõpus, kus rahvuse pinnal käisid toonased põmmpead tõesti üksteist tagumas. Aga need jopskid on ka praeguseks saanud täiskasvanuks ega peksa enam teineteist.

Eriti nõder on jaotada Eesti ühiskond ainult eestlasteks ja venelasteks. Sina kui ülikooli kolledži endine töötaja võiksid teada, et juba 1999. aastal ilmus selline raamat nagu „Eesti rahvaste raamat“. Selle autor on Jüri Viikberg. Jüri kirjutab, et Eestis elab umbes 180 erinevat rahvust. Mõtle, 180.. Mitte ainult eestlased ja venelased.

See, et ühiskonnas jookseb rahvuste pinnal lõhe on Sinu täielik narkoluul. Ühiskond lahkneb hoopis muude asjade pärast, mitte etnilise kuuluvuse tõttu. Sa üritad petrooliumiga pliidi ees mängida, et siis põnevil vaadata, kas käib kõmakas või ei käi. Tead, see on päris ohtlik. Võib end grillkanaks põletada.

Õnneks on ühiskond küpsem ja Sinu isetegevusest tuld ei võta. Näiteks mulle meeldis väga ühes vene sotsiaalfoorumis toimunud arutelu, kuidas venelased Sinu üle avalikult irvitasid ja viskasid nalja. Miks on selles trammipeatuses pink ainult venelaste plakati all? Kas pakutakse istet või pannakse istuma? Kristina, Sa võiks ennast nüüd mõneks ajaks pööningule luku taha panna, seal vaguralt istuda ja asjade üle järele mõelda. Ära tekita tüli kogu ühiskonnale!