Paneme kõrged riigiametnikud dieedile

Arvamus, Kommentaar, Pressiteade08.04.2020

Eesti Vabaerakond leiab, et kõrgete riigiametnike palgatõus riivas inimeste õiglustunnet. Selleks, et säilitada kõrgeimate võimukandjate autoriteeti, tuleb astuda reaalseid samme kokkuhoiuks. Vabaerakond algatas aastal 2018 rahvaalgatuse “Poliitlise dieedi kolm retsepti”, mille edastasime riigikogule. Rahvaalgatusega toetasime nutikat valitsemist, mille käigus vähendatakse erakondade rahastamist, riigikogu liikmete kuluhüvitisi ja ministrite arvu. Kahjuks meie algatust riigikogu ei toetanud.

Eesti Vabaerakonna juhatus on seisukohal, et valitsus peab käituma ettevõtjaga solidaarselt ja raskel ajal vähendama ametnike palkasid. Kui erasektor kannatab tugevate kärbete all, ei ole moraalselt õige ega õiglane maksumaksja raha raiskamine erakondade ja poliiitikute ülalpidamisele.

Riigikogu peab siin olema eeskujuks ja alustama oma palkade kärpimisest. Ootame riigikogult seadusandlikku algatust kulutuste vähendamiseks. Koheselt peab näiteks ära kaotama riigikogu liikmete kuluhüvitised. Alustame sellest, et paneme kõrged riigiametnikud dieedile.

Leiame, et kärpekava peab puudutama ka riigi ja kohaliku omavalitsuse ametnikke. Kindlasti ei tohi langetada nende töötajate palkasid, kus riik reaalselt kohtub inimestega – päästeamet, politsei, meditsiinitöötajad. Me ei ole kindlasti vastu tublide ametnike premeerimisele. Kuid ajastus peab olema õige, sest tibusid loetakse alles sügisel.

“Ajalugu on näidanud, et iga kord, kui tõuseb üles vajadus langetada riigikogu liikmete, valitsuse või muude riigitüüri juures olevate inimeste palkasid, poetakse seaduse taha, mis ei luba iseenda palka muuta” ütles Eesti Vabaerakonna esimees Heiki Lill ja lisas “ Aeg on aga muuta seadusi selliselt, et kriisi ajal saab peatada palgatõusud ning sarnaselt erasektoriga ajutiselt tasusid 30% vähendada. Samuti on ülekohtune kulutada sisuliselt kogu majandustegevuse peatumise ajal miljoneid erakondade toetuseks. Samal ajal on maksustatud haiglatele ja muudele sotsiaalabi andvatele mtü-dele tehtavad annetused. See kõik tekitab tavakodanikus ebaõiglustunnet.”.

Eesti Vabaerakonna juhatus koosseisus

Heiki Lill

Märt Läänemets

Ain Ostra

Arvet Lindström

Vahur Kollom

08. aprillil 2020

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.