Luule Väin ja Valdi Reinas on kolmandat aastat järjest Sadalasse sellise kiiksuga põlluserva kujundanud
Pildi autor: Argo Ingver

Prantsuse muinasjuttude tegelased ootavad põllul lapsi ja lapsemeelseid

Jõgevamaal Sadala kandis panid kohalikud inimesed kolmandat aastat järjest püsti muinasjututegelasi kujutava teemapargi.

Tunamullu olid väljas kõiki ELi riike esindavate ajalooliste isikute või muinasjututegelaste kujud ja mullu vendade Grimmide kangelased, tänavuseks teemaks on Prantsuse muinasjutud.

“Esimene projekt oli pikem ja selle jaoks saime ka EList raha,” rääkis idee autor Valdi Reinas. Kui ka eelmisel aastal tehti hulk muinasjututegelasi, siis tänavu tundus juba loomulik sarnase asjaga jätkata. “Inimesed harjusid ära, et siin on kujudega park ja nüüd juba küsisid, kas tänavu tuleb ka,” lisas ta.

Pika ninaga printsess.Argo Ingver

Reklaam

SEOTUD LUGU:

Ei jäänudki muud üle, kui teema välja valida. Sadala Hoole­kandeühingusse, mille eestvedajaks on Luule Väin, kelle talu maadel teemapargid püsti pandud, pidi tulema vabatahtlikuks kaks noormeest Prantsusmaalt. Sellest lähtudes otsustatigi ette võtta Prantsuse muinasjutud. Isiklikel põhjustel jäi noormeeste siia saabumine lõpuks ära, aga kuna algus oli tehtud, otsustati Prantsuse juttudega lõpuni minna.

“Selgus, et kui eelmisel aastal tegime vendade Grimmide muinasjuttude tegelasi, siis osa jutte kattus Prantsuse kirjaniku Charles Perrault’ muinasjuttudega ning mõned neist, näiteks saabastega kass ja Punamütsike, sai mullu ära tehtud,” tõdes Valdi. Edasi otsides tuli tõdeda, et eesti keeles on olemas lisaks vaid kolm sealtkandi muinasjuttu nagu Pöialpiss, Sinihabe ja Kuldkiharake.

Seega tuli üles otsida eri rahvuste muinasjutte koondav veebileht ja veel mõned jutud eesti keelde tõlkida, nii et kokku saaks neid 10. Valdi, kes selle töö ära tegi, tunnistas, et kuigi praegu räägitakse muinasjutte peamiselt lastele, on vanad jutud üpris vägivaldsed ja võikad, nii et tal tuli neid eesti keelde ümber pannes siit-sealt leebemaks muuta.

Valdi Reinas ja Luule Väin Pöialpoisi muinasjutus oleva inimsööjaga.Argo Ingver

Oma töökad abikäed ulatas paarkümmend inimest, aidates kujusid meisterdada ja neile riideid selga õmmelda. “Neile tegelastele, kelle kohta olid raamatutes pildid olemas, tegime piltide järgi kostüümid,” rääkis Valdi Reinas. Kusjuures enamik riideid ongi spetsiaalselt nende kujude jaoks õmmeldud. Luule Väina elukaaslane Eckard Klug tõi sponsorluse korras kujude jaoks mannekeenipead.

“See on kiiks,” ütles Luule ise selle kolmandat aastat järjest ette võetud suure meisterdamis- ja õmblemistöö kohta. 32 kuju on väljas tema Eistre talu põllul, otse Vaiatu–Sadala tee ääres. Iga kujudegrupi juures on välja prinditud ja vihma kaitseks lamineeritud lehtedel muinasjutt, nii et neid saab kohapeal lugeda.

Lindhaldjad.Argo Ingver

Mullu käis Grimmide muinasjututegelasi vaatamas tublisti üle 2000 inimese, nii gruppidena koolidest ja lasteaedadest kui ka perede kaupa. Tänavu oodatakse vähemalt sama palju huvilisi. Kujud on väljas sügiseni ja neile pääseb vabalt ligi igal ajal.

Lugu väga halvast poisist.

 

Autor Heli Raamets, fotod Argo Ingver

Seotud piirkond: 
Jõgeva- ja Tartumaa