Rahandusminister Tõniste jättis kirjeldamata lahendused, kuidas Eestis aktsiisilaekumist p

Uudised14.06.2018

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige, parlamendi sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm küsis rahandusminister Toomas Tõnistelt, kuidas kavatseb Tõniste tagada, et selleks aastaks planeeritud 341 miljonit eurot alkoholiaktsiisi laekuks eelarvesse. Eelmisel aastal plaanis riik 276 miljoni euro alkoholiaktsiisi laekumist, kuid reaalselt jõudis eelarvesse 221 miljonit, mis tähendas loodetust 55 miljonit eurot vähem alkoholiaktsiisi.

Tõniste vastas, et kevadprognoosis tehti korrektuure teadmises, et aktsiisi laekumine on väiksem. “Tänu järgmise aasta aktsiisitõusu ärajäämisele väheneb ka prognoos aktsiisi laekumiseks,” tõdes Tõniste, kuid lisas, et selle aasta nelja esimese kuu põhjal võib öelda, et laekumised on plaanipärased.

Haukanõmm küsis täpsustava küsimusena, et ehk peaks Tõniste enda Läti kolleegidega arutama aktsiiside ühtlustamist, sest alkoralli ei näita raugemise märke.

Tõniste vastas, et on oma Läti kolleegidega teemat korduvalt arutanud ja Lätil on järgmiste aastate aktsiisipoliitika paigas. Tõniste nentis, et aktsiisikaubandus on ületanud piirid, ostuturiste Soomest enam nii palju Eestis ei käi ja minnakse hoopis Lätti. Ühtegi konkreetset lahendust ta selles osas aga välja ei pakkunud.

Riigikogu infotunnis sai sõna ka peaminister Jüri Ratas. Peaminister pidi esmalt vastama reformierakondlase Aivar Sõerdi küsimusele, kes päris raevukalt, mida plaanib koalitsioon enda arulageda aktsiisipoliitikaga ette võtta. Sõerdi sõnul on senise aktsiisipoliitika ainsad võitjad piiriäärsed viinapoed.

Ratas tõi omakorda välja, et piirikaubanduse tekkeni viinud aktsiisipoliitikale pani aluse ikkagi eelmine koalitsioon ning praegusel koalitsioonil on olnud tükk tegemist, et nende paika pandud alkoholipoliitikat muuta.

“Kange alkoholi puhul vähendasime aktsiisitõusu sel aastal poole võrra ja järgmisest aastast jätsime ära. Tõsi, lahja alkoholi puhul aktsiis tõusis. Aga tulenevalt uutest otsustest langes ka lahja alkoholi aktsiis, 2019. aastast jäi üldse ära,” kõneles Ratas, et praegune koalitsioon tegeleb probleemi lahendamisega.

 

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.