Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees: 6 konkreetset sammu, mis parandavad vanakeste heao

Uudised10.04.2018

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm kirjutab sotsiaalmeedias, et eakate hooldekoduteenus tundub paljudele mõnus äri, millega saab ruttu ja ratsa rikkaks. “Korratakse kui mantrat: Eesti on vananev riik ja vajadus teenuse järele pidevalt kasvab. Kuid küsimus on teenuse kvaliteedis, rahalises ja piirkondlikus kättesaadavuses ning usaldusväärsuses. Ideaalse olukorrani, kus igal eestimaalasel on võimalus väärikaks vananemiseks, on veel pikk tee minna,” märgib Haukanõmm.

Riik on siiani pesnud sõna otsese mõttes oma käed puhtaks eakate hooldusteenuste osas, lükates selle perekonna õlule. See on ebaõiglane, sest vananeva ühiskonna tingimustes on meile ju iga töökäsi oluline, miks me siis vastupidi poliitilisele retoorikale- kõik tööturule, sunnime perekonna hooldusikkesse, sest rahaliselt ei ole võimalik eakatekodu eest tasuda. Kuidas saame panna pered olukorda, sunnime neid valima – kas tasuda oma memme või taadi eakatekodu teenuse eest või võimaldada lastel osaleda huviringis või teha sporti.

Kui tahame, et Eestis sünniks rohkem lapsi, siis tuleb lisaks perepoliitikale rääkida ka eakatest, väärikusest vanaduspõlves, perede hoolduskoormusest ja rahalisest koormusest oma vanavanemate toimetulekus. Kui riik investeerib eakatesse, investeerib ta palju rohkemasse, ta investeerib mitte kaduvusse vaid tulevikku.

Kiiremas korras on vaja astuda kuus sammu:

– kehtestada teenusele seaduse tasandil konkreetsed standardid, millele teenus peab vastama;

– hooldekodu avamiseks peab olema loodud tegevuslubade süsteem;

– regulaarne ja juhendav järelevalve;

– keskmise pensioni eest (2018-446 eurot) peab saama hooldekodu koha ja vahe tegeliku maksumusega (800EUR) peab katma kas omavalitsus või tulevikus hoolduskindlustus;

– perekonnad tuleb lahti siduda ebamõistlikust kohustusest tasuda hooldekodu teenuse eest;

– luua erineva toetusega hooldusteenuseid, sest parim koht elamiseks on kodu. Kõige kallim teenus on hooldekodu, mis peab olema viimane valik.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.