Vabaerakond: Jüri Ratas, võta palun aeg maha ja ära allkirjasta Rail Balticu lepingut

Vabaerakonna Esinduskogu leiab, et Rail Balticu (RB) poliitiline asjaajamine ja otsuste tegemine ei ole toimunud 21. sajandi demokraatlikule Eestile kohaselt. Vabaerakond on korduvalt kritiseerinud valitsuse ja ametnike poolt RBd puudutavate otsuste, uuringute osade ning nende lähteülesannete salastamist.

Vabaerakond toetab kodanikuliikumist Avalikult Rail Balticust ja teisi, kes on arukalt tõstatanud mitmeid kõiki Eesti elanikke puudutavaid küsimusi, mis ei ole saanud selgeid vastuseid.

Kahetsusväärselt on kasutatud RB avaliku suhtluse raha mõistlikke küsimusi esitavate aktivistide halvustamiseks, jõhkraks ühepoolseks propagandarünnakuks ja täielikult on unustatud üldrahvalik arutelu, mida üks tõenäolisi Eesti sajandi suurehitusi eeldab.

Leidmata on õiglane variant trassi-aluste võõrandatavate maade kompenseerimiseks.

Enne paljudele olulistele küsimustele vastuseid saamata on valitsuse poolt lühinägelik tõtata allkirjastama vastuolulist ja väga siduvat kolmepoolset „Rail Balticu/Rail Baltica raudteeühenduse arendamise kokkulepet“.

Vabaerakond soovib, et peaminister ei allkirjastaks kolmepoolset rahvusvahelist RB lepingut enne, kui on lahendatud võõrandatavate maade õiglase kompensatsiooni küsimus. Kui valmib RB tasuvusanalüüs, peab ka see olema enne lepingule allakirjutamist nii läbi analüüsitud kui ka avalikult arutatud.

Vabaerakond soovib endiselt, et kõik senised dokumendid, otsused ja uurimused ning nende lähteülesannete avalikustatakse.

Vastu võetud Vabaerakonna VII Esinduskogu poolt 28. jaanuaril 2017

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.