Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees: Haigekassa nõukogu üritatakse muuta kuulekaks puud

Uudised07.05.2018

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees, Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Monika Haukanõmm kirjutab sotsiaalmeedias, et komisjonis arutati nüüdseks lahkunud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski algatus, millega vähendatakse Haigekassat juhtiva nõukogu koosseisu 15-lt liikmelt 7-le (3 poliitikut, 2 tööandjate, 1 ametiühingute ja 1 puuetega inimeste esindaja).

Haukanõmme sõnul näib eesmärk esmapilgul õilis: muuta otsustamist kiiremaks, vältida huvide konflikte ja vastutuse hajumist.

“Tänaseks on pahandust palju ja valdavalt käib vaidlus numbri ümber. Kuid hoopis olulisemast ei räägita, miks me arutame kirglikult teemal, kes saab koha komisjonis selle asemel, et rääkida, kes ja kuidas juhib ja kujundab tervishoiupoliitikat, kas nõukogu peab olema võimaline tegema sisuliselt tervishoipoliitilisi otsuseid või mitte,” räägib Haukanõmm.

Kui Haigekassa on ainult riigi raha laiali jagamiseks ja eelarve tasakaalus hoidmiseks, siis tõesti pole vaja nõukokku rohkemat kui 3 parimat finantsspetsialisti. “Kui aga tahame, et ministeerium koos Haigekassaga ka tegelikult kujundaks tervishoiupoliitikat, siis taoline pakkumine ei kõlba kuhugi, on suisa kahjulik. Seda enam tasub meelde tuletada, et minister Ossinovski koondas (konsolideeris) just Haigekassa alla kogu tervishoiu rahastamise, mis varasemalt oli laiali jaotatud erinevate ametite vahel – nagu kiirabi, HIV ravimid, perearstide arendustasud, hambaravi, viljatusravi jne. Räägime summast 200 miljonit eurot. Seega Haigekassal on rohkem raha ja vastutust, kuid otsusajate ringi tõmmatakse koomale. Mugav lahendus,” kritiseerib Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige.

Haukanõmme ärritab, et sisust ei räägi keegi. “Ilmselgelt vajame hoopis teistsugust Haigekassat. Vajame asutust (Tervisekassa), kus oleks esmatähtsal kohal patsient ja tema huvid, mitte raha laialijagamine ning tasakaal. Süsteemi pelgalt raha juurde toomine ei muuda olukorda kuidagi paremaks, kui ei tehta põhimõttelisi sisulisi muutusi. Antud juhul aga soovitakse muuta Haigekassa nõukogu kuulekaks “puudliks”, kes täidab vankumatult poliitilist tahet, kui sedagi,” on Haukanõmm nördinud.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.