Sten-Hans Vihmar: naiivne oleks arvata, et EKRE tuli selleks, et Eestit uueks luua

Arvamus25.04.2018

Selle aasta kevadest teeb EKRE koostööd kuulsa turundus- ja reklaamiagentuuriga IDEA.

Igas edukas turundus- ja reklaamiagentuuris taotakse söögi alla ja peale, et kõige tähtsam on copy ehk narratiiv. Samuti tuletatakse kogu aeg meelde, et inimesed ei ole ratsionaalsed vaid emotsionaalsed olendid, mistõttu kõigi otsuste langetamine sõltub üksnes emotsionaalsest seisundist. Emotsionaalne seisund aga omakorda sõltub narratiivist, mida inimesele esitatakse moel, et ta jääks seda uskuma.

Kui Hollywoodis esitada mõnele filmikompaniile stsenaarium ja selles puuduks tugeval vastuolul põhinev narratiiv, ei vaevuta reeglina seda isegi mitte lugema, vaid see lendaks kohe prügikasti.

Eeltoodud konsultatsiooni osas ei ole ilmselt IDEA kukrusse rännanud EKRE lihtliikmete ja igakuiselt maksumaksja käest saadav raha päris raisku läinud. Ajupesu alane konsultatsioon toimib. EKRE tuli oma kongressil ekraanile õudu tekitavate narratiividega. Uut aga selles kõiges iseenesest ei ole. Täpselt nii on teinud varasemalt ka kõik kartellierakonnad, kes on alati enne valimisi esitanud rahvale kolestsenaariume sellest, kui hullusti hakkab meil kõigil minema, kui neid ei valita. Rahvas valib, ent valijatel ei lähe sellest midagi paremaks. Reklaamibüroo saab oma raha kätte ja võimu juurde saanud asuvad usinasti raha kokku kraapima, et reklaamibüroodele oma võlgu ära tasuda.

Nii ei tee EKRE mitte midagi uut, vaid järgib täpselt neidsamu juhiseid, mida on edukad reklaamibürood ka varem kartellierakondadele kõrva sosistanud. Lihtsalt ajupesuks kasutatav narratiiv on nende jaoks ajakohastatud. Põhivõitlus ei käi ju kaugeltki mitte Eesti elu paremaks tegemise pärast, vaid hoopis ajupesurindel. Võitlus käib selle üle, kelle õudusjutt osutub efektiivsemaks.

Eriti haledalt jäi EKRE vahele oma kongressil metsaärikate kasuks tehtava propagandaga, milleks ei oldud veel jõutud kõiki kohale aetuid aegsasti piisavalt ette valmistada. Nii võis saalist kuulda nurinat ja pahameelt ajupesu üle, ent tseremooniameistrite otsustaval tegutsemisel vaigistati protesteerivad hääled ja ajupesu sai edasi käiata.

Nii räägib EKRE ühelt poolt, et kui on neeger, siis näita ust, ent teiselt poolt soovib siia tuua terve väekontingendi mustanahalisi Ameerika sõdureid. Samuti kiidab takka liitlaste poolsele pommitamistele ja tapatalgutele Lähis-Idas, mis põhjustab meeletut immigratsiooni Euroopasse, ent samas “võitlevad” immigratsiooni vastu.

Kuhu EKRE meeste endi kaitsetahe on jäänud? Ei, nemad ei lähe kuhugi midagi ega kedagi kaitsma. Nemad müüvad tüki kaupa oma metsa kas või viimase kuuseni, et hiljem Eestis koos välisisandatega võimu jagada. Täpselt nii nagu ütles nende wunderkind – valida tuleb omakasu põhjal, mitte selle alusel, mis on õige või vale.

Ei maksa unustada, et üks imelapse endine tööandja heitiski talle ette just käitumist, kus too ei lähtunud mitte ametieetikast vaid ikka ennekõike omakasust. Paistab, et selles osas jätkab ta vapralt endisel kursil, lihtsalt teisel ametipostil.

Seega oleks naiivne arvata, et EKRE tuli selleks, et Eestit uueks ja paremaks luua. Kui see jõud kasutab täpselt samu kaval-alatuid ajupesumeetmeid, mida siiani kõik kartellierakonnad, siis ta pole uus poliitiline jõud, vaid lihtsalt sama tsirkuse uus tola neile, kes eelmistest ära väsisid.

Tsirkus käib edasi ja tsirkuse peremees lükkab käe veelgi sügavamale vaataja tasku. Tolad vahetuvad, reklaamibürood jäävad ja eelmised tolad klativad oma võlgu, kui ei soovi just pankrotti välja kuulutada. Enamjaolt tolad saneeritakse, et reklaamibüroo või võlausaldaja saaks peale võlgniku võimekuse taastumist talle uuesti laenu teha, et kasulik tsirkus jätkuks. EKRE on ju kõigest saneeritud Rasvaliit.

Aga mis on ajupesu? Ajupesu on teadlik süsteemne ja sihipärane valetamine inimestega manipuleerimise nimel. Massiivne ja kestev pettus oma eesmärkide saavutamiseks. Just iseseisva mõtlemise ja arutlemise võime puudujääk on see, mis takistab Eesti elul edenemast. Iseseisvalt mõtlevad ja arutlevad inimesed ei ole teretulnud. Neist vabanetakse üsna kiiresti, sest takistavad erinevate ajupesuäride sujuvat toimimist.

Seega ei ole kahjuks ka eelseisvad valimised võitlus parema Eesti tuleviku pärast, vaid taaskord ajupesumeistrite omavaheline heitlus. Reklaamibüroo jaoks vahet ei ole, kes võidab, tema saab oma raha igal juhul kätte. Raha aga võetakse lõppkokkuvõttes nende taskust, kes valimistsirkuses osalevad ja “hääletamas” käivad.

Sten-Hans Vihmar on Eesti Vabaerakonna liige (EKRE endine liige)

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.