Suurärimehest meediamogul: tuleb luua kindlus, et Eestis litsentsi omav krediidiasutus ei

Uudised30.05.2018

Ekspress Grupi omanik ja Eesti suurim kirjastaja Hans H. Luik pärib sotsiaalmeedias retooriliselt, kas ja kes on idioot. “Öelge, kas me olime idioodid?! Mulle ikka tundub, et mitte. Kuidas me siis võõrale kontinendile, Aserbaidžaani raha investeerisime? Aga kuidas te ise võõral kontinendil Apple või Microsofti aktsiat ostate? Või teie pensionifond ostab? Järsku pankur tegelikult ei ostagi teile aktsiat?” ironiseerib Luik.

Ta on veendunud, et Eesti Vabariigis tuleb luua kindlus, et Eestis litsentsi omav krediidiasutus ei petaks meid kõiki. “Et hoiaks alles vajalikud dokumendid ja paneks teie raha, kuhu lubas. Kui ei pane, siis litsents ära ja maksku raha tagasi. Vaat seda me tahtsimegi kohtusse minnes tõestada. Kelmide punt Tõnis Haavel, Harles Liiv ja Erkki Piirsalu mõistagi osutusid juba kohtuotsuse eel paljaks nagu püksinööbid – vaat kui mõttetu on päti elu, saad krim.karistuse ja pärast rahatu kah veel,” on Luik nördinud.

“Ma olen kindel, et oleks need rikka naftalinna Bakuu lähedal olevad rannamaad eestlaste omad, oleks need tänaseks täis ehitatud nagu Tiskre,” lisab kirjastaja.

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni juht Artur Talvik kirjutas aprilli keskel toona veel erakonna esimehena Swedbanki tippjuhtidele Robert Kitile ja Birgitte Bonnesenile avaliku kirja, milles muu hulgas ütles, et talle teeb muret suhtlemiskultuur, mida Swedbank oma Eesti klientidega lävides juurutab ja mis eestlastele, ei sobi. “Olete käitunud ülbelt ja vastutustundetult ega ole sellest õppinud,” kirjutas Talvik.

“Sajad väikeinvestorid kaotasid Swedbanki vastu usalduse, sest te jätsite oma töö tegemata. Teile meeldib rääkida, et pank müüb usaldust ja teie olete usaldusväärsed. Aga mina julgen öelda, et need on kõigest kõmisevad sõnad. Te eirasite kõige olulisemat, mida iga pank peaks pimesi tegema. Te jätsite täitmata hoolsuskohustuse.

Nimelt ei ole Swedbank suvatsenud juba mitme aasta jooksul vastata oma klientide lihtsale küsimusele: kas inimestele investeerimisteenusena Rumeenia maid pakkudes võeti ka kohalik kinnisvarahinnang? Isegi Eesti Rahvusringhäälingu tänavu 29. märtsil esitatud küsimusele, kas end usaldusväärsena esitlev pank täitis inimeste ees hoolsuskohustust, jättis Swedbank tuimalt vastamata.

Vestlesin inimesega, kes mäletas hästi Swedbanki kokku kutsutud koosolekut, kus selgus, et investeeringuga on tekkinud ajutised raskused. Kinnitasite, et varugu kliendid pisut kannatust. Peatselt olevat Rumeenia maadega jälle kõik sama hästi kui varem. Ainult, et ükski pangategelane ei osanud või tahtnud juba tollal öelda, mis maad need on, kuhu Rootsi pank väikeinvestorite raha paigutas, ja kui palju need maksavad.

Minuga vestelnud Swedbanki klient on veendunud, et klientide raha paigutamine kahtlastesse projektidesse toimus panga kui mitte otsesel mahitusel, siis vaikival nõusolekul. Ja kui hakkas selguma, et asi kisub hapuks, tehti väikeinvestoritele viisakat nägu, kuulutades, et kõik saab korda ja üritati venitada sinnamaani, et aegumise tõttu ei oleks investoritel pangast enam midagi tagasi saada.

Hoolsuskohustuse täitmisest ei olnud juttugi. Loomulikult oleks pidanud investorid tundma huvi, mida neile osteti, ent paraku jättis Swedbank mulje, et asi on kontrolli all ja muretsemiseks ei ole vähimatki põhjust. Vähe sellest, Swedbankil jätkus jultumust küsida investoritelt haihtunud investeeringu haldamise eest ka teenustasu, ja mitte vähe,” kirjutas Talvik.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.