Suurerakonnad toetasid komisjonis maksumaksja raha jätkuvat raiskamist

Uudised28.01.2019

Mullu oktoobris esitas Vabaerakond 1310 kodaniku allkirja toetusel riigikogu esimehele Eiki Nestorile petitsiooni „Poliitilise dieedi kolm retsepti“, mille sisuks oli riiklike valitsemiskulude vähendamine nelja miljoni euro võrra aastas. Täna esitlesid dokumenti riigikogu põhiseaduskomisjoni ees Vabaerakonna esimees Kaul Nurm ja Vabaerakonna riigikogu valimiste esinumber Harju-Raplamaal, parteitu Juku-Kalle Raid. Põhiseaduskomisjoni küllaltki üksmeelne otsus – erapooletuks jäi ainult Jaak Madison EKRE-st, kärbete poolt hääletas ainult Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige ja põhiseaduskomisjoni aseesimees Jüri Adams – oli pöördumist mitte arvestada ja seega Vabaerakonna pakutud kokkuhoiukava viisakalt tagasi lükata.

Nurme ja Raidi pöörduminekoosnes kolmest punktist:

1) Vähendada erakondadeleriigieelarvest eraldatavat raha poole võrra ehk 2,7 miljoni euro võrra aastas.

2) Vähendada riigikulutusi valitsemisele, kaotades kolme topeltministri ja seitsme nõunikuametikohad, mis oleks maksumaksja raha kokku hoidnud 450 000 eurot aastas.Praegu on topeltministrid majandusministeeriumis, rahandusministeeriumis jasotsiaalministeeriumis.

3) Vähendada riigikoguliikme kuluhüvitisi 841 000 euro võrra aastas.

Vabaerakond mainisseletuskirjas, et kulude kärpimine võiks olla konkreetne samm ajal, milpidevalt räägitakse riigireformist, aga tegudeni ei jõuta. „Väga huvitav, etmuude põhjuste hulgas, miks komisjon ettepanekutele vee peale tõmbas, oli see,et need kärped on liiga väikesed. Eriti irooniline ja jabur,“ kommenteerisRaid. „Selle asemel, et kusagilt peale hakata, lükati asi sahvrisse tagasi.Miks ei võiks erakonnad hoopis liikmemaksu koguda, kui tahavad värvilistebussidega mööda valijaid kimada? Aga liikmemaksu on muidugi palju tülikamkoguda. Lihtsam on vajalik summa maksumaksjalt kühvliga kokku kaapida,“ on Raidnördinud.

Kaul Nurm juhtistähelepanu, et topeltministrite kohad on tekitatud kunstlikult vaid seepärast,et kolm koalitsiooni osapoolt saaksid kõik omale mõned ministriportfellidjuurde. „Selle loogika alusel võiks ju igasse ministeeriumisse ka kolmministrit sokutada nagu Bosnia valitsuses,“ ütles Nurm. Kuluhüvitiste kohtamärkis Juku-Kalle Raid, et ka see on mugavale saadikule isikliku heaolu langus.„Tegelikult muidugi ei peaks saadik mõtisklema, kust suurem kastiauto rentidavõi rohkem küpsist osta,“ arvas Raid, „seda enam, et ajaloos on mõned saadikudedukalt ka ilma kuluhüvitisi kasutamata hakkama saanud ja ellu jäänud.“

Vabaerakonna esimees KaulNurm kandideerib esinumbrina Põlva-, Võru- ja Valgamaal. Juku-Kalle Raidkandideerib Vabaerakonna esinumbrina Harju- ja Raplamaal.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.