Swedbanki vastus Artur Talvikule: meil ei ole oma 2015. aastas seisukohale midagi lisada

Uudised16.04.2018

Kuigi Vabaerakonna esimees, riigikogu liige Artur Talvik kirjutas avaliku kirja Swedbanki juhtidele Robert Kitile ja Birgitte Bonnesenile, ei vaevunud kumbki Eesti parlamendi saadikule vastama. Riigikogulasele vastas Swedbanki investeerimisteenuste valdkonnajuht Leho Vool, kes sarnaselt Kitile ja Bonnesenile ei vaevunud sisuliselt ühtegi Talviku kirjas kõlanud etteheidet selgitama.

Vabauudised avaldab Voolu vastuse täismahus:

“Lugupeetud Artur Talvik

Täname teid pöördumise eest. Swedbank on antud vaidluse puhul edastanud oma seisukoha meediale juba 2015. aastal ning meil ei ole sellele hetkel midagi lisada. Oluline on siikohal rõhutada, et mai alguses peaks Riigikohtust tulema ka otsus ühes teemaga seotud vaidluses. Tulenevalt soovist tagada kohtumenetluse sõltumatus ei pea me hetkel mõistlikuks teemat täiendavalt kommenteerida.

Leho Vool

Investeerimisteenuste valdkonnajuht

Swedbank AS”

Vabaerakonna esimees Artur Talvik kirjutas avalikus kirjas Swedbanki juhtidele Robert Kitile ja Birgitte Bonnesenile muuhulgas, et sajad väikeinvestorid kaotasid Swedbanki vastu usalduse, sest pank jättis oma töö tegemata. “Teile meeldib rääkida, et pank müüb usaldust ja teie olete usaldusväärsed. Aga mina julgen öelda, et need on kõigest kõmisevad sõnad. Te eirasite kõige olulisemat, mida iga pank peaks pimesi tegema. Te jätsite täitmata hoolsuskohustuse.

Nimelt ei ole Swedbank suvatsenud juba mitme aasta jooksul vastata oma klientide lihtsale küsimusele: kas inimestele investeerimisteenusena Rumeenia maid pakkudes võeti ka kohalik kinnisvarahinnang? Isegi Eesti Rahvusringhäälingu tänavu 29. märtsil esitatud küsimusele, kas end usaldusväärsena esitlev pank täitis inimeste ees hoolsuskohustust, jättis Swedbank tuimalt vastamata.

Vestlesin inimesega, kes mäletas hästi Swedbanki kokku kutsutud koosolekut, kus selgus, et investeeringuga on tekkinud ajutised raskused. Kinnitasite, et varugu kliendid pisut kannatust. Peatselt olevat Rumeenia maadega jälle kõik sama hästi kui varem. Ainult, et ükski pangategelane ei osanud või tahtnud juba tollal öelda, mis maad need on, kuhu Rootsi pank väikeinvestorite raha paigutas, ja kui palju need maksavad.

Minuga vestelnud Swedbanki klient on veendunud, et klientide raha paigutamine kahtlastesse projektidesse toimus panga kui mitte otsesel mahitusel, siis vaikival nõusolekul. Ja kui hakkas selguma, et asi kisub hapuks, tehti väikeinvestoritele viisakat nägu, kuulutades, et kõik saab korda ja üritati venitada sinnamaani, et aegumise tõttu ei oleks investoritel pangast enam midagi tagasi saada.

Hoolsuskohustuse täitmisest ei olnud juttugi. Loomulikult oleks pidanud investorid tundma huvi, mida neile osteti, ent paraku jättis Swedbank mulje, et asi on kontrolli all ja muretsemiseks ei ole vähimatki põhjust. Vähe sellest, Swedbankil jätkus jultumust küsida investoritelt haihtunud investeeringu haldamise eest ka teenustasu, ja mitte vähe.”

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.