Täitub 4 aastat Malaisia reisilennuki MH17 allatulistamisest

Uudised16.07.2018

Teisipäeval 17. juulil täitub 4 aastat Malaisia reisilennuki allatulistmisest Ukraina kohal. Sel puhul korraldab Vabaerakond Tallinnas Vene Föderatsiooni saatkonna ees kell 15:00 protesti- ja mälestusaktsiooni.

Malaisia Airlines lend MH17 (Boeing 777-200ER) oli 17 juulil 2014 teel Amsterdamist Kuala Lumpurise kui tema teekond Ukraina kohal, umbes 50 km kaugusel Venemaa piirist nn Donbassi sõjapiirkonnas katkes. Pardal olnud 283 reisijat ja 15 meeskonnaliiget hukkusid. Lennuk lagunes õhus, lennuki tükke on leitud umbes 10 km pikkusel ja 5 km laiusel maa-alal. Suurem osa rusudest kukkus alla Grabove (Hrabove) küla edelaosas, umbes 40 km kaugusele Ukraina-Vene piirist.

Malaisia taotles 2015 juulis ÜRO’s lennuki allatulistajate suhtes rahvusvahelise tribunali moodustamist, tuginedes ÜRO põhikirja 7.peatükile. Taotlust toetasid Ukraina, Holland, Austraalia ja Belgia. Eelnõud hääletati ÜRO julgeolekunõukogus 29. juulil 2015 ning selle poolt oli 11 julgeolekunõukogu liiget. 3 julgeolekunõukogu liiget – Hiina, Angola ja Venezuela – jäid erapooletuks ja Venemaa kasutas resolutsiooni tagasilükkamiseks vetoõigust.

13. oktoobril 2015 avaldati Hollandis rahvusvahelise uurimiskomisjoni raport, mille kohaselt leidis aset pind-õhk-tüüpi juhitava raketi 9N314M plahvatus lennuki nina juures, mis viis lennuki õhus purunemiseni. Kasutatud õhutõrjerakett on kasutusel vene päritolu Buk-raketisüsteemides. Rakett tulistati 320-ruutkilomeetri suuruselt alalt Snižne lähedal. Regiooni ohtlikkust reisilennukitele ei olnud varem hinnatud õigesti ja see oleks pidanud olema tsiviilliiklusele suletud.

Venemaa eitab enda ja ka Donbassi mässuliste osalust Malaisia reisilennuki MH-17 allatulistamises ning süüdistab hoopis selles Ukraina õhujõude ja Ukraina õhutõrjet.

Seonduvad videolood

Vaata Vabaerakonna liikme Ants Ermiga  Vene saatkonna juures tehtud videointervjuud.

Video Thumbnail

Vaata seonduvaid videolugusid Malaisia Airlines lend MH17 kohta.

SkyNews versioon sündmustest

Video Thumbnail

Vene kanali RT versioon sündmustest

Vene kanali RT versioonis eitatakse Venemaa seotust sündmusega.

Video Thumbnail

 

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.