Täitumas on neli aastat Vabaerakonna asutamisest

Uudised20.08.2018

Kuu aja pärast täitub neli aastat Vabaerakonna asutamisest.

20. septembril 2014 toimus Vabaerakonna asutav kogu, kus kinnitati erakonna programm ja valiti juhatus. MTÜ Eesti Vabaerakonna Algatusrühm asutati juba 2014. aasta jaanuaris. Vabaerakonna põhiloosungiks sai “Anname riigi rahvale tagasi”, millele 2015. aasta valimiste eel lisandus loosung “Aru Pähe!”.

Vabaerakonna eelkäijaks võib pidada liikumist Vaba Isamaaline Kodanik (VIK), mille asutasid 4. augustil 2011 Toomas Kalmus, Külliki Kübarsepp ja Andres Ammas. 2013. aasta detsembris sai VIKi juhatuse esimeheks Riigikogu liige Andres Herkel. Vaba Isamaaline Kodanik väärtustas kodanike vabatahtlikku tegevust ning edendas ja levitas rahvuslik-konservatiivset maailmavaadet. Peamisteks tegevusvormideks olid arutelud, seminarid ja koolitused.

18. augustil 2012 võttis Vaba Isamaaline Kodanik Veneveres toimunud üldkoosolekul vastu deklaratsiooni “Eesti demokraatia eest!”, mida Andres Ammas kommenteeris järgnevalt: “Pealispinnal paistab, et meie valimised toimuvad vabalt ja ausalt, hääletajaid ei terroriseerita ja tulemusi ei võltsita. Kuid ometi ei ole meie valimised ei vabad ega võrdsed, uute ja võistlevate kandidaatide nimekirjade ülesseadmine on sama hästi kui võimatu.” Samuti kritiseeriti teravalt erakondade riikliku rahastuse olulist suurendamist.

Vabaerakond osales 2015. aasta Riigikogu valimistel täisnimekirjaga ning sai Riigikogus kaheksa kohta. Valituks osutusid Jüri Adams, Andres Ammas, Krista Aru, Monika Haukanõmm, Andres Herkel, Külliki Kübarsepp, Ain Lutsepp ja Artur Talvik. Täna asendab 4. aprillil 2018 meie seas lahkunud Andres Ammast Riigikogus Enn Meri.

Põhjaliku ülevaate Vabaerakonna asutamisest ning tegutsemisest esimesel kolmel aastal leiab tänavu kevadel Andres Herkeli avaldatud raamatust “Idealistid. Vabaerakonna lugu”.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.