Talvik: kas Reformierakond kerkis võimule VEB-ist varastatud rahaga? Proovime Kallase mälu

Arvamus25.03.2018

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni juht ja erakonna esimees Artur Talvik selgitab, miks on koos teiste riigikogus esindatud erakondade esindajatega algatanud eelnõu, mille järgi tuleb Eesti Panga kasumist kompenseerida VEB Fondi sertifikaadiomanike omal ajal kaotatud raha koos aastate jooksul kogunenud intressidega. Selleks, et Siim Kallase mälu taastada, algatab Vabaerakond ka plakatikampaania.

Minult on korduvalt küsitud, miks seda vana asja nüüd uuesti käsile oleme võtnud? Minu jaoks on see teema põhimõtteline küsimus ja märgiline teema. Eesti riik peaks lõpuks tunnistama, et oma ajal Vnešekonombakis valuutaarveldusi teinud ettevõtted on käitunud õiguspäraselt ja hoopis Eesti Panga omaaegsed juhid on VEB Fondist raha kadumist varjanud, dokumenti võltsinud ja teema ümber lõputult hämanud.

Nagu mu kolleeg Jaanus Karilaid kirjutanud, on VEB Fondi sertifikaadiomanike kahju hüvitamise eelnõule toetajaid riigikogu kõikides erakondades välja arvatud Reformierakond. Ja selle taga on väga konkreetsed põhjused. Sest sündis ju Reformierakond suuresti Eesti Panka VEB Fondi loomisel ajal juhtinud Siim Kallase eestvõttel. Ning Reformierakonna pikaks kujunenud valitsemisperioodi jooksul püüti kõikide vahenditega VEB Fondis toimuvat varjata või võltsida.

Tänu uuriva ajakirjaniku Toomas Kümmeli väsimatule ja sihipärasele tööle ja praeguse Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni aususele teab avalikkus väga olulisi fakte. Teame, et Siim Kallase parema käena ja Eesti Panga asepresidendina toimetanud Vahur Kraft andis allkirja võltsitud dokumendile. Selle paberi alusel sai tundmatu firma TSL International esindaja Aleksander Matt VEB-ist välja võtta 32,3 miljonit dollarit ehk ligi poole külmutatud rahast.

Tänu ajakirjanduse tublile tegutsemisele teame, et 1999. aastal lõid Reformierakonna tipp-poliitikud hilisem Eesti Panga juht Andres Lipstok, hilisem riigikohtu esimees Märt Rask ja Reformierakonna toonane peasekretär Heiki Kranich ettevõtte R-Hooldus, mille kaudu rahastati toonast Reformierakonna valimiskampaaniat varjatult 2,1 miljoni krooniga. Uurivad ajakirjanikud on korduvalt viidanud asjaolule, et selle raha päritolu võis olla seotud VEB Fondist kadunud summaga.

Vabaerakonna esimehena soovin kahte asja. Esiteks seda, et ebaõiglaselt koheldud ettevõtted ja ettevõtjad saaksid pärast aastakümneid väldanud protsessimist tagasi raha, mis neilt ebaõiglaselt Eesti Panga vaikival nõusolekul ära võeti. Ning teiseks, et kõik poliitikud, kes toona nende skeemide loomise ja varjamise juures olid, saaksid avalikkuse kaasabil oma mälu taastatud. Juhul, kui ise enam ei mäleta, siis vähemalt ajalehest oleks võimalik lugeda, kes, mida ja kuidas tegi.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.