Tõeline mõjuagent? Eesti200 käitus FSB unelmate partnerina

Arvamus, Kommentaar08.01.2019

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees, parlamendi väliskomisjoni liige Andres Herkel kirjutab, miks oli Eesti200 eestlaste ja venelaste väidetavat segregatsiooni kujutav reklaam eesti ühiskonna niigi hapra sidususe seisukohast väga lühinägelik ja halb.

Esiteks, vaieldamatult tähendab niisuguses tonaalsuses tehtud reklaam – ka juhul, kui sellele ei järgne mõni selgitav või ümber pöörav happy end – seda, et ühiskonna polariseerimine on saanud veel ühe tugeva impulsi.

Teiseks, sellisele reklaamile tekib väga lihtsalt rahvusvaheline negatiivne kajastus, sest siin on väga lihtne luua ajaloolisi paralleele. Võib-olla pelgalt naljana mõeldud etteastest jõuavad seosed sellise märksõnani nagu „ainult valgetele“, aga võib-olla ka Ku Klux Klani ja veel millegi hullemani. Ma ei näe ühtegi põhjust, miks ei peaks meid russofoobias süüdistavad tegelased neile ette antud palli vastu võtma ja seda laimukampaaniates kasutama. Pole vahet, kui ulatuslik on see kampaania, ajend on juba antud.

Kolmandaks, Eesti valimiseelse debati kvaliteedi lööb selline reklaam igal juhul alla. Vene küsimus on meile ikkagi esmalt välis- ja julgeolekupoliitiline küsimus, selle niisugusel moel sisepoliitikasse toomine on karuteene. Samuti on see karuteene mis tahes debatile üldise eestikeelse koolihariduse tagamiseks.

Neljandaks, ilmselt risustatakse meie vaidlusruumi peagi taas sellega, mis on reklaamivallas lubatav ja kus on sõnavabaduse piirid. Minu meelest ei vasta see reklaamiseaduses sätestatud reklaami põhinõuetele ja reklaami esitaja pidanuks niisugusest kampaaniast keelduma. Aga ju tundub kellegi jaoks huvitav sel teemal vaielda. Siiski peavad sellise eksperimendi tellijad ja teostajad arvestama, et sellekohane debatt ei lahenda ühtegi tegelikku probleemi. Samuti on segregatsioonireklaami provokatiivsus vastutustundetu.

Ühesõnaga, sisepoliitilisse debatti toodi teema, millest FSB ja teised naabermaade valimistesse sekkuda tahtjad võivad vaid unistada.

P.S. Eesti200 juht Kristina Kallas tunnistas erakonna siselisti saadetud kirjas, et eestlasi ja venelasi eraldatuna kujutava plakati tellis Tallinna südalinna nende partei.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.