Toomas Kümmel VEB Fondist: süüdlased pääsesid karistusest poliitilise ringkaitse ja “organ

Arvamus, Uudised26.03.2018

Esmaspäeva hommik. Harjumusest, mis tekkis ilmselt juba lapsepõlves, sirvin meediast värskeid uudised. Minu tähelepanu köidab pea kõigis väljaannetes avaldatud uudis, et Vabaerakond on Merivälja teele püstitanud kolm teadetetahvlit. Kena vaadata, pean tunnistama. Eriti kui arvestada seda, et olen isegi aastaid VEB-fondi lugu uurinud.

Kuid see, kuidas meedia seda on esitanud, ei ole enam nii kena. Toon pealkirjad sellele uudisele. ERR uudisteportaal: „Madala reitinguga Vabaerakond ründab plakatitel Reformierakonda“. Postimehe portaal: „Kolm reklaamtahvlit linna servas: vabalanguses Vabaerakond ründab Siim Kallast“. Delfi: „Valimiskampaania on alanud: Vabaerakond püstitas Merivälja teele kolm Reformierakonda ja Siim Kallast ründavat reklaamplakatit“.

Sõnal „ründama“ on eesti keeles üheselt mõistetav tähendus ja seda pole mõtet hakata siin lahti seletama, niigi on see igale ühele selge. VEB-fondi ümber toimuv oli kuritegu, kahtepidi järeldust teha pole võimalik. Süüdlased pääsesid karistusest eelkõige hästikorraldatud poliitilise ringkaitse ja uurimisorganite võimetuse või annaks Jumal, tahtmatuse tõttu. On valetatud ja vassitud igal tasandil, kodanikele, riigikohtule, riigikogule. Mida veel? Ja kui sellele tähelepanu juhtida, siis on see nende väljaannete arvates rünnak. Kummaline arusaam. Seda enam, et eesti keeles on kasutusel ka sellised väljendid nagu „tähelepanu juhtima“, „viitama“, „osundama“.

Minu arust annab VEB-fondi lugu diagnoosi meie poliitilise süsteemi ja õigusriigi tervisele. Mina saan aru, et iga normaalse Eesti kodaniku ja riigi demokraatia huvides on see häbiplekiks kujunenud saaga lõpuks ometi ära lahendada, seega ühiskonda tervendada. Kuidas saab sellises olukorras olla tervendamisele püüdlev üritus olla rünnak? Et selle taga on üks erakond, Vabaerakond. Aga täiesti ükskõik, kes selle taga on, kellelgil ei ole keelatud teha head. Aga selle eest halvustatud saada, näitab ka meedia tervist.

Teiseks. Tuleb näha ka positiivset poolt nendes pealkirjades. Ajakirjanikud, nende pealkirjade autorid, on ilmselt alateadvusesse kinnistunud tõdemuse ajel kirjutanud automaatselt, et VEB-fondi sigadustele tähelepanu juhtimisega rünnatakse Reformierakonda. Ma olen ilmselt valesti aru saanud, et Reformierakond on kõigiti püüdnud end VEB-fondi loost kõrvale jätta. Ju teavad ajakirjanikud siis Reformierakonna lahutamatut seotust VEB-fondi looga paremini.

Absoluutselt kõige toimuva automaatne seostamine poliitilise rünnaku, valimiste ja muude taoliste vandenõudega on samuti haigus. Soovitan nende portaalide peatoimetajatele Urmet Koogile, Lauri Hussarile ja Urmo Soonvaldile, saatke oma ajakirjanikke aegajalt matkama Eesti kaunisse loodusesse. Uskuge, on nii palju muud ilusat, mis lubavad kasvõi natukeseks ajaks unustada igapäevase poliitilise plära ja vandenõuteooriad.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.