Ratase valitsus alistus tselluloositehase arendajatele

Uudised22.03.2018

Rahvusringhäälingu telemagasini “Pealtnägija” käsutuses oleva dokumendi järgi esitasid Tartusse tselluloositehast kavandavad Est-Fori koondunud suurettevõtjad juba 2017. aasta veebruaris valitsuse võtmeministritele soovide nimekirja, kus soovitakse seaduste muutmist ja taotluste kiirmenetlemist. Samuti, et riik ehitaks ise välja vajalikud teed ja trassid.

Paberi pealkiri on „OÜ EST-FOR Invest ettepanekud ja soovid koostööks ja kaastööks Vabariigi Valitsusega“. See kannab kuupäeva 13. veebruar 2017 ja esitati majandusministeeriumis kõrgetasemelisel nõupidamisel, kus osalesid ministrid sotsialist Urve Palo, keskerakondlased Kadri Simson ja Mihhail Korb ning IRL-i keskkonnaminister Marko Pomerants ja Est-Fori juhatuse liige Margus Kohava ja firma õigusnõustaja, Eesti üks tippadvokaate Jüri Raidla.

Est-For palus valitsusel sõnastada projekt nii, et „puidurafineerimistehase projekt langeks Eesti majandusarengule olulise investeeringu määratluse alla“, mis omakorda võimaldab „valitsusel vastu võtta otsus riigi eriplaneeringu algatamiseks“. Valitsus tegigi seda mais 2017 ehk kolm kuud pärast ministrite ja Est-Fori esindajatega kohtumist.

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige, riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe Andres Herkeli sõnul võib vähene läbipaistvus tekitada suurt ühiskonna vastuseisu. “See jätab seaduseelnõude ja erinevate soodsate lahenduste tellimise mulje valitsuselt, kes sellisel puhul peaks kibekiiresti küsima, kas samale ressursile on ka teistsugust kasutust, teistsuguseid pretendente ja kas mitte ainult ei riku puhta mängu reegleid, vaid riivab ka teiste võimalike turuosaliste huve,” ütles Herkel “Pealtnägijale”.

“Kindlasti ei saa need algatused tulla nüüd erafirmalt, kelle õiguslik nõustaja, kes oli ka selle kohtumise juures, samal ajal ka nõustab keskkonnaministeeriumi, see on väga kummaline,” lisas Herkel.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.