Tuhandeid naisi inspireerinud Merike Värik: „Midagi ei muutu, kui ise ei tee!“

Uudised04.01.2019

„Näen üha rohkem, et Vabaerakonna ideed ja seisukohad kattuvad minu omadega, eriti mis puudutab meditsiini, haridust, sotsiaalvaldkonda,“ tunnistab detsembris Vabaerakonda astunud Merike Värik.

Merike on paljudele Eesti inimestele nii oma enda loo kui ka toetavate tegevusega hinge läinud. 2018. aasta tervisetegude valimisel pälvis ta töö eest vähipatsientidega Vähiliidu tunnustuse ja „Aasta Tegija“ nimetuse. Aastaid tagasi rinnavähist edukalt paranenuna pakub nüüd ise vähipatsientidele ja nende omastele nii moraalset tuge kui ka praktilisi nõuandeid. Seni on ta olnud aktiivne terviseteemade teadlikkuse tõstmisel. Ta on nii esinenud erinevatel terviseteemalistel konverentsidel kui ka modereerinud konverentse. Esinenud paljudes tele- ja raadiosaadetes, rääkimata kirjutavast meediast.

Oktoobris ETV hommikuprogrammis „Terevisioon“ ütles Merike välja kaks oma unistust. „Üks unistus on see, et ka Eestis algaks rinnavähi sõeluuring 40-aastaselt, mis on paljudes teistes riikides kehtestatud vanusemäär. Ja teine unistus on, et kõik keemiaravile minevad patsiendid saaksid tasuta parukad.“ Paljudes riikides antaksegi parukad inimestele tasuta.

Kolm kõrgharidust ja taluperenaise oskused

Merikesel on kolm kõrgemat haridust. Ta on kõrgharidusega kultuuritöötaja-metoodik ja töötanud 13 aastat Jõgevamaal Aidu kultuurimaja direktorina ja ringijuhina. Tänu sellele teab, kuidas elavad lapsed ja täiskasvanud maapiirkondades. Samas tunneb Merike hästi ka maaelu. „Puutusin juba väiksena maatöö ja loomapidamisega kokku. Mu vanaisa oli Jõgevamaal loomaarst. Aga olen ka ise 13 aastat talu pidanud. Kui maal elasin, kasvatasin veiseid, lambaid, sigu, kanu. Lisaks olen kasvatanud müügiks lilli, vilja, kartulit, köögivilju ja muudki.“

Lisaks on Merikesel TTÜ majanduse magistrikraad. Viimased 22 aastat on ta töötanud kindlustusvaldkonnas. “Seal töötan praegugi,” ütleb Merike. Nüüd on tal ka meditsiinivaldkonnaga seotud haridus. Nimelt astus ta pärast raskest haigusest paranemist Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli meditsiiniõe erialale – tänaseks on ta kooli lõpetanud ja kõrgharidusega õde. Lisaks täiendab ennast ka vaimse tervise õenduse alal. Tema hobideks on teater, film, kirjandus, mälumäng ja näitlemine. Ehkki Merike on elanud aastaid ka Jõgevamaal, on ta kolmanda põlve „Nõmmekas“. „Elan oma vanaema ehitatud majas Pääskülas,“ lisab ta.

Viimased seitse aastat nõustab Merike vähipatsiente Mustamäel SA Põhja–Eesti Regionaalhaiglas teabetoas. Lisaks tegeleb heategevusega ja juhib kaht vähipatsientide mittetulundusühingut – Rinnavähk BCF ja Põhja-Eesti Vähihaigete Ühendus – ning korraldab vähipatsientidele ja nende lähedastele iga kuu Hiiul tasuta teaduspõhiseid teabepäevi, kuhu on kutsutud esinema erinevate valdkondade spetsialistid, arstid, lümfiterapeudid, teadlased, geneetikud jne. Samuti jagab ta vähekindlustatud patsientidele tasuta parukaid ja rinnaproteese.

Ise peab tegema

„Mulle meeldivad Krista Aru mõtted, samuti see, kuidas Vabaerakond suhtub rändeleppesse või kuidas tahetakse lahendada lasteaedade ja tervishoiu ja sotsiaalvaldkonna küsimusi,“ loetleb Merike põhjusi, miks temast sai 19. detsembril Vabaerakonna liige. „Tean, et midagi ei muutu, kui ise ei tee. See on üks põhjus, miks otsustasin poliitikasse tulla. Ja Vabaerakond tegi mulle ettepaneku väga õigel ajal,“ rõõmustab Merike. Tervishoiuvaldkonnaga ise lähedalt kokku puutudes on ta mõistnud, et enamik olulisi muutusi käib vaid läbi poliitika.

Vaata ka:

1. ,,MEIE INIMESED“

2. Palliatiivravi Keskus

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.