Oktoober 2015

Jüri Adams: ükski poliitik ei saa olla väljapool seadust

Postimees 30.09.15                              

Rahva antud mandaat ei tähenda seda, et erakonna liige võiks oma prominentsusest hoolimata olla väljaspool seadust, ütles riigikogu vabaerakondlasest liige Jüri Adams, kommenteerides Keskerakonna seisukohta, et linnapea Edgar Savisaare ametist kõrvaldamise otsus on põhiseaduse mõttega vastuolus.

Vabaerakond: ehitame Eesti 100. aastapäevaks Muusika- ja Teatriakadeemial saali

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemial puudub juba 18 aastat oma saal, teeme nii, et see valmiks kahe järgmise aasta jooksul, ütles Vabaerakonna saadik ja Riigikogu kultuurikomisjoni liige Krista Aru.

„Täisväärtusliku kvaliteetse õppetöö jaoks vajab EMTA oma saali nagu õhku,“ ütles Krista Aru. „ERSO rõõmustas täna, rahvusvahelisel muusikapäeval, riigikogu liikmeid muusika võlujõuga. Tänuks on aplausist vähe – me peame tegema omalt poolt kõik, et Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks valmiks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saal,“ lausus ta.

Vabaerakonna noored kutsuvad kirjutama pagulaste eestistamisest

Vabaerakonna noorteühendus Vabad Noored kuulutas välja esseevõistluse „Kas ja kuidas saab pagulasest eestlane?“ Esseevõistluse eesmärgiks on kaasata noori pagulasteemalisse debatti ning otsida äärmustevabu lahendusi.

Vabade Noorte eestkõneleja Liisa Ojangu sõnul paiskab Euroopat tabanud pagulastevool Euroopa ja Eesti ette täiesti uusi väljakutseid. 

Vabaerakonna esinduskogu kujundab seisukoha piirileppe ja põgenike küsimuses

Täna, 9. oktoobril kell 16 koguneb Lahmusel (Lahmuse kool, Suure Jaani vald) Eesti Vabaerakonna esinduskogu. Kahe päeva jooksul (9.10-10.10) on kavas kujundada Vabaerakonna seisukohad Eesti-Vene piirileppe ja põgenike küsimustes, vastu võtta erakonna maailmavaateline manifest ja arutada erakonna strateegiat järgnevaks tegevusperioodiks.

Vabaerakond ei toeta piirilepingu sõlmimist

Eesti Vabaerakonna esinduskogu võttis eile vastu Vene-Eesti piirilepet puudutava avalduse, soovitades seda mitte toetada.

„See avaldus sündis pika ettevalmistuse ja kompromisside tulemusena, ning sai lõpuks väga lakooniline, kuigi kokkuvõttes on neid küsimusi, miks see piirilepe ei ole hea, hästi palju ja läheks väga pikaks neid üles  lugeda,“ ütles esinduskogu liige, avalduse ette valmistanud töörühma juht Ülo Mattheus.

Eesti Vabaerakonna esinduskogu kujundas oma seisukohad pagulaspoliitikas

Eesti vabaerakonna esinduskogu arutas täna erakonna seisukohti pagulaspoliitika küsimuses ja formuleeris  oma seisukohad.

Avalduse tekst lisatud allpool

***

Eesti Vabaerakonna seisukoht seoses pagulaspoliitikaga

Vabaerakond on tundnud ja tunneb sügavat muret Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas puhkenud terrorismi, sõjategevuse ja inimkaubanduse pärast, mis koosmõjus Euroopa Liidu ebaadekvaatse immigratsioonipoliitikaga on põhjustanud  enneolematu inimeste rände.

Vabaerakond võttis vastu enesemääratluse manifesti

Laupäeval kiitis Vabaerakonna esinduskogu heaks poliitilise manifesti „Vaba on olla parem“, mis määratleb  Vabaerakonna poliitilise suuna. Manifesti kohaselt on Vabaerakond XXI sajandi rahvameelne eduerakond.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul võib manifestist välja lugeda nii osutuse Jaan Tõnissoni poliitilisele pärandile kui ka selle, et traditsioonilisel ideoloogiaskaalal võiks Vabaerakonda käsitleda paremtsentristliku jõuna. „Siiski tahame me neid vanu skaalasid värskendada, rõhutades tugevalt omaalgatuslikkust ning poliitika rohujuuretasandi olulisust,“ ütles Herkel.

Vabaerakond: kehtiv erakondade rahastamissüsteem on avalik korruptsioon

Täna toimus Riigikogus Vabaerakonna eelnõu esimene lugemine, mis vähendab erakondade rahastust poole võrra ning seob toetusi sihtotstarbelise kasutamise ja saadud häälte arvuga. Eelnõu kaitsnud saadiku Külliki Kübarsepa sõnul praegune süsteem on avalik korruptsioon.

Herkel asus väliskomisjoni liikmeks

Riigikogu juhatus kinnitas Andres Herkeli lahkumise majanduskomisjoni liikme kohalt ning asumise väliskomisjoni liikme kohale.

Riigikogu väliskomisjoni juhib Sven Mikser, aseesimees on Enn Eesmaa ja liikmed on Andres Herkel, Keit Pentus-Rosimannus, Juhan Parts, Vladimir Velman, Anne Sulling, Eerik Niiles-Kross ja Henn Põlluaas. 

Riigikogu pressiteenistus

Sergei Metlev: Euroopa Nõukogu läheb vihakõne kriminaliseerimise survega üle piiri

Otseseid halbu tagajärgi mitte põhjustanud sõna eest vangi panemine võib tuua kaasa ahistava poliitkorrektsuse tekke ja teha seni varjus püsinud radikaalidest kuulsaid märtreid, ütles Vabaerakonna esinduskogu liige ja fraktsiooni nõunik Sergei Metlev.

Vabaerakond: erakoolidel on oluline koht Eesti koolivõrgus

Vabaerakond ei toeta haridus- ja teadusministeeriumi poolt kavandatud erakooli seaduse muudatust, millega erakoolidel kaob senine kindlus neile seadusega ette nähtud tegevustoetuse osas. Muudatus paneb nad ebavõrdsesse olukorda võrreldes teiste üldhariduskoolidega. Vabaerakond leiab, et valitsus peab siin võtma vastutuse ja leidma lahenduse erakoolidele tegevustoetuse tagamiseks ka edaspidi.  

Vabaerakond: valitsuse toetus püsib madalal ebaõnnestunud välis- ja maksupoliitika tõttu

Vabaerakonna aseesimehe Külliki Kübarsepa sõnul on valitsuse nõrgem usaldus võrreldes opositsiooniga seotud suutmatusega võtta kindlaid ja väärtuspõhiseid välispoliitilisi hoiakuid. Valitsus ei paku inimesekeskset maksupoliitikat.

Ammas: IRL korraldas vastastikuliste kindlustusseltside vastu puudumisstreigi

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimehe Andres Ammase sõnul toimus täna Riigikogus valitsuserakondade puudumisstreik, millega boikoteeriti eelnõu, mis paneks valitsusele kohustuse lõpetada ettevõtluse kitsendamine ning lõpuks töötada välja vastastikuseid kindlustusseltse lubav regulatsioon.

Andres Herkel: suurerakonnad eelistavad sisule nimekirjarallit

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on suurerakonnad asunud kompromissitu ringkaitsesse, et välistada Vabaerakonna seaduseelnõuga kaasnevat kohalike valimiste nimekirjade pikkuse piiramist. Eelnõu hääletati täna Riigikogus maha esimesel lugemisel koalitsiooni ja Keskerakonna häältega.

Vabaerakond: sotsid tõmbasid tulumaksuvabastuselt tooli alt

Riigikogu rahanduskomisjon ei toetanud koalitsiooni vastuseisu tõttu Vabaerakonna algatatud maksuseadusi muutvat eelnõud (78 SE), mis tõstaks tulumaksuvaba miinimumi 400 euroni kuus. Komisjon arutas eelnõu oma eilsel istungil.

„Kõige nukram on, et selle vastu hääletasid ka sotsiaaldemokraadid, kes samas on seadnud selle oma programmiliseks eesmärgiks ja taotlesid vastava muudatuse sisseviimist ka uuesti avatud koalitsioonileppese,“ ütles Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees ja Riigikogu rahanduskomisjoni liige Andres Ammas.