Jaanuar 2016

Andres Herkel Ilvese aastalõpukõnest: president peab olema tugev erakonnaülene autoriteet

President Toomas Hendrik Ilvese aastavahetuse kõne oli pisut hamletlik, kuid sõnum eesti rahvale võinuks tugevam olla,“ ütles Vabaerakonna esimees Andres Herkel. Just sellepärast, et me elame „logisevas“ või „liigestest lahti olevas ajas“, nagu öeldakse Hamletis, peab riigipea oma rahvaga rohkem rääkima ja aitama muutuvat maailma mõtestada.“

Artur Talvik nõuab selgitusi peaministri luksuslike tšarterlendude kohta

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talvik esitas täna peaminister Taavi Rõivasele ja Riigikantseleile teabenõude tšarterlendude kasutamise kohta.

„Kõik vead, mis Reformierakonna juhitud valitsused on Estonian Airiga teinud, lähevad riigile valusalt kalliks maksma,“ arvab Talvik, „aga tarku otsuseid saab lendamisel teha ka nii, et ei pea rentima kalleid lennukeid avaliku raha eest erakonnakaaslaste firmadelt. Eesti oludes ei ole selline valik otstarbekas ega jõukohane.“

Vabaerakond: töötajal peab olema õigus otsustada, kummale kohalikule omavalitsuse tema tulumaks läheb

Vabaerakonna juhatuse liikme Aimar Altosaare sõnul ohustab haldusreformiga ettenähtud tulumaksu suunamine kodukohajärgse omavalitsuse asemel töökohajärgsesse paljude kogukondade elujõulisust, seetõttu valikuvõimalus tuleb jätta hoopis töötajale.

Vabaerakonna aseesimees Kübarsepp: kutsume Keskerakonda üles toetama Paarkonnaseadust

Vabaerakonna juhatuse aseesimees Külliki Kübarsepp ütles seoses Keskerakonna juhi üleskutsega toetada kooseluseaduse tühistamist, et Vabaerakond on juba kujundanud oma seisukoha ja algatanud samasoolistele mõeldud Paarkonnaseaduse eelnõu, mida saavad toetada ka Keskerakonna saadikud.

Kübarsepa sõnul on Vabaerakond kooseluseaduse rakendussätete küsimuses juba enne valimisi ning konkreetsemalt Paarkonnaseaduse eelnõu esitamisega oma seisukohta väljendanud. „Meie arvates on enne pakutud lahenduse tagasilükkamist alati konstruktiivne pakkuda välja uus alternatiiv,“ ütles ta.

Vabaerakonna fraktsioon asub viima ellu paremtsentristlikku plaani

Vabaerakonna fraktsioon pani paika järgmise poolaasta tegevuskava. Fraktsiooni esimehe Andres Herkeli sõnul keskendub paremsentristlik Vabaerakond kolmele eesmärgile: edendada usaldust ja tegevusvabadust ühiskonnas, toetada demokraatiat ja kogukondade iseseisvust ning kasvatada jõukust üle riigi.

Vabaerakonna fraktsioon tahab anda kohalikel valimistel valija häälele suurema kaalu

Vabaerakond andis täna menetlusse kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise eelnõu, eesmärgiga rakendada kohalikel valmistel avatud nimekirja põhimõtet. Eesmärk on arvestada seeläbi paremini valija tahet ning tugevdada Eesti demokraatia valitsemise esmatasandil.

Kübarsepp: kooseluseaduse rakendussätete mõistlik lahendus sõltub koalitsioonist

Riigikogu õiguskomisjoni hääletas täna Vabaerakonna ja EKRE muudatusettepanekuid kooseluseaduse rakendussätetele. Vabaerakonna fraktsiooni liikme Külliki Kübarsepa sõnul võib tänase koosoleku alusel täheldada, et Sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond polnud valmis sisulisteks läbirääkimisteks mõistliku lahenduse leidmise eesmärgil.

Külliki Kübarsepp: kooseluseaduse ööistungi kutsusid esile SDE ja RE

Vabaerakonna fraktsiooni saadik Külliki Kübarsepp peab demagoogiliseks SDE süüdistusi, et kooseluseaduse rakendusseaduse menetlemine viidi ööistungiteni Vabaerakonna kaasabil.

Sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna eesvõttel viidi õiguskomisjonis läbi ööistungite esilekutsumiseks teadlikult ennatlik hääletus, mis andis tugeva tagasilöögi Vabaerakonna soovile leida sisulisi lahendusi selleks, et mitte võrdsustada abielu samasooliste ja erisooliste kooseludega.

Vabaerakond tahab teada, millisel analüüsil põhineb riigipidamise reformi kava

Vabaerakonna fraktsioon küsis peaminister Taavi Rõivasele esitatud arupärimises millistele analüüsidele ja uuringutele tuginedes on haldusterritoriaalset reformi ettevalmistatud ning kuidas plaanitakse vähendada sealjuures ametkonda, eesmärgiga vähendada ülepaisutatud ja mittevajalikke tegevusi.

Koalitsioonileppes on lubatud riigi dubleerivate tegevuste vähendamist, valitsussektori töökohtade vähendamist kooskõlas tööealise elanikkonna kahanemisega ning põhiseaduslike institutsioonide ja valitsusasutuste omavahelise koostöö tihenemist, viitas Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

Külliki Kübarsepp: agitaator Pikhof viisakalt öeldes luiskab

Eilses „Aktuaalses Kaameras“ esines sotsist õiguskomisjoni juht Heljo Pikhof tulihingelise agitaatorina, häbistades ja tembeldades selgete alternatiivide pakkujat. Vabaerakonna pihta lendas süüdistus, et kooseluseaduse rakendusaktide menetlemisel „oleme ühes paadis EKREga“ ja toetame neid kõiges, mida nad ette võtavad.

Agitaator Pikhof viisakalt öeldes luiskab. Mis tegelikult juhtus?

Lasime hääletada õiguskomisjonis Vabaerakonna sisulised muudatusettepanekud ühe paketina komisjoni töö venitamise vältimiseks.

Vabaerakond pakub IRL-ile edasisteks maailmavaate- otsinguteks oma luupi

Vabaerakonna aseesimees Külliki Kübarsepa sõnul ei olnud Isamaa ja Respublika Liidu esimehe Margus Tsahkna eilses nn maailmavaatekõnes rohkem üllatusi kui see, et kusagilt kaevati välja Tõnis Lukase idee aastast 2007 saavutada poolteist miljonit eesti keele kõnelejat maailmas. Igaks juhuks lisati veel pool miljonit, kuid kas see ka usutavust tõstab, on iseasi.

Sergei Metlev: end Eestiga kindlalt ja siiralt sidunud uustulijatele tuleb anda kodakondsus kiiremini

Ennast Eestiga keeleliselt ja vaimselt kindlalt sidunud uustulijad võiksid saada võimaluse taotleda Eesti kodakondsust kiirendatud korras. Kaheksa aasta asemel näiteks kuue aasta möödumisel Eestisse asumisest ja ilma bürokraatliku katsumuseta, ütles Vabaerakonna esinduskogu liige Sergei Metlev.

Haukanõmm: töötuskindlustus hüvitised äriühingu juhatuse liikmetele tuleb kiiresti taastada

Vabaerakonna fraktsioon andis täna uuesti Riigikogu menetlusse Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ja Töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, eesmärgiga kiiresti lõpetada õiguskantsleri tuvastatud vastuolu põhiseadusega ja võimaldada äriühingu juhatuse liikmetel saada töötuskindlustushüvitist.

Artur Talvik: politsei juhtkonnas võis toimuda riigiraha ja võimu kuritarvitamine

Vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik esitas täna siseminister Hanno Pevkurile arupärimise seoses võimalikke Politsei- ja Piirivalveametis toimunud avaliku raha kuritarvituste ning võimu kuritarvitamistega töötajate põhjendamatuks vallandamiseks.

Herkel: siseminister peab politseijuht Vaheri kuritarvitamise osas kohe seisukoha võtma

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ootab täna Artur Talviku esitatud arupärimise kaudu päevavalgele tulnud politseijuht Elmar Vaheri asutuse kaardiga sahkerdamisele siseminister Hanno Pevkuri kohest ja selget hinnangut tema jätkamise asjus. Kuna Vaher kinnitas, et on andnud siseministrile juhtunu kohta selgitusi, siis peab Hanno Pevkur siin Herkeli sõnul selge seisukoha võtma.

Artur Talvik on rahul, et valitsus mõistis PPA peadirektori käitumise hukka

Vabaerakonna saadik Artur Talvikul on hea meel, et siseminister Pevkur mõistis hukka PPA peadirektori ebakorrektsed ostud asutuse krediitkaardiga, kuid küsimuseks jääb see, miks ei ole käivitatud distsiplinaarmenetlust, ning see lugu tõstatab laiemalt ka riigiasutuste krediitkaartide massilise kasutamise probleemi.

Andres Herkel: riigiasutuste krediitkaardindus tuleb põhjalikult üle vaadata

Vabaerakonna esimees Andres Herkel saatis rahandusministrile päringu riigiasutuste krediitkaartide kasutuse ulatuse ning järelevalve kohta. Tema sõnul ei ole laialt levinud krediitkaartide kasutamise praktika piisavalt läbipaistev ja küsimuste eesmärk on selgitada, kuidas nende kasutamise korda muuta.

Krista Aru segadusest elutööpreemiatega: kultuuriministeerium on lubamatult hoolimatu

Vabaerakonna saadik Krista Aru esitas täna kultuuriminister Indrek Saarele kriitilise arupärimise, milles nõuab selgitusi elutööpreemiale esitatud Heljo Männi väljajäämise kohta nominentide nimekirjast. Aru hinnangul on tegu kultuuriministeeriumi lubamatu hoolimatusega.

Herkel esitas peibutuspartide grillimise eelnõu

Vabaerakonna saadikud andsid täna Riigikogu menetlusse kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, millega keelatakse nn peibutuspardid.

Fraktsiooni esimees Andres Herkeli sõnul on Riigikogu liikmetel vaja teha oma tööd ja volikogu liikmetel oma ning Riigikogu liikmeid ei pea peibutuspartidena välja pakkuma.