Mai 2016

Vabaerakond küsib siseministrilt Politsei- ja Piirivalveameti tuleviku kohta

Vabaerakonna saadikud andsid täna üle arupärimise siseministrile, mis on ajendatud äsja valminud Riigikontrolli aruandest Politsei- ja Piirivalveameti moodustamise kohta. Andres Herkeli sõnul tahetakse eriti praeguses julgeolekuolukorras ministrilt teada kuidas kavatsetakse täita „Siseturvalisuse arengukava 2015–2020".

Andres Ammas: valitsus soovib jäädagi „tiksuma“

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees  Andres Ammas ütles täna arupärimist üle andes, et riigi eelarvestrateegia 2017-2020 pole piisavalt jätkusuutlik ega arvesta tegelikke Eesti riigi arenguvajadusi. „Tänavuse eelarvega alanud tiksumine ehk stagnatsioon põlistatakse kuni 2020. aastani.“

Eriti keerulisse olukorda on eelarvestrateegiaga jäetud haridus ja sisejulgeolek, märkis Ammas. „Hariduskulud vähenevad suhtena SKP-st ikka edasi, sisejulgeoleku arengukavas kirjeldatud eesmärkide saavutamiseks jääb nelja aasta jooksul puudu 400 miljonit eurot.“

Vabaerakond esitas täna kolm arupärimist

Vabaerakonna saadikud andsid täna Riigikogu menetlusse arupärimised hariduse ning teadus- ja arendustegevuse rahastamise, tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkuse ja maapõue strateegia kohta. Töö- ja kodukorra järgi võiksid need arupärimised tulla vastamisele veel enne suvevaheaega, nimetas fraktsiooni esimees Andres Herkel.

Võimaliku presidendikandidaadi kandidaadi Indrek Tarandi kuulamine 6. mail kell 18.30 Rahvusraamatukogus‏

Vabaerakond jätkab reedel, 6. mail oma võimalike presidendikandidaadi kandidaatide avatud kuulamiste sarja ja kutsub kohtuma Euroopa Parlamendi saadiku Indrek Tarandiga kell 18:30 Rahvusraamatukogu kuppelsaalis.

Vabaerakond soovib haldusreformi seaduse teise lugemise katkestamist

Vabaerakonna saadikute arvates puudutab haldusreformi seadus pea iga Eesti inimest ning seda ei pea öö varjus ja unise peaga menetlema ning sellest tulenevalt on mõistlik teine lugemine katkestada. Kui koalitsioon ja põhiseaduskomisjon annaksid signaali, et teine lugemine katkestatakse ja komisjon jätkab arutelusid, langeb ilmselt ära ka vajadus istungit vaheaegadega venitada.

Vabaerakond on esitanud haldusreformi seaduse teise lugemise eel üle 50 parandusettepaneku, mida koalitsiooniparteid ei ole soostunud läbi arutamagi.

Herkel Saksamaa juhtkonnale: Nord Stream 2 lammutab Euroopa ühtsust ja kägistab Ukrainat

Vabaerakonna esimees Andres Herkel saatis täna Saksamaa suursaadikule pöördumise, milles kritiseerib gaasitrassi Nord Stream 2 Läänemerel väljaehitamise plaani, kuna see kahjustab Euroopa Liidu ühtsust, suurendab julgeolekuriske ning annab tugeva hoobi Ukraina majandusele. Herkel kutsub üles projekti külmutama. Pöördumine on adresseeritud ka liidukantsler Angela Merkelile ja tema kabinetile ning Bundestagi saadikutele.

Vabaerakond pakub ööistungil vererõhu mõõtmist ja nuuskpiiritust

Vabaerakonna fraktsioon avab täna kella 22 paiku haldusreformi seaduse öise menetlemise ajal fraktsiooni ruumides esmaabipunkti, kus Riigikogu saadikud ja külalised saavad kontrollida vererõhku ja vajadusel turgutada nuuskpiiritusega. Vabaerakonna fraktsioon peab ööistungeid ebaproduktiivseimaks viisiks, kuidas tõsiseid riiklike küsimusi arutada.

Vabaerakonna saadiku Artur Talviku sõnul peavad Riigikogu saadikutel haldusreformi tõsiste murekohtade arutamise asemel varuma hoopis energiajooke ja jälgida enesetunnet.

Vabaerakond koguneb üldkoosolekule 5. juunil Tallinnas KUMUs

Eesti Vabaerakonna üldkoosolek toimub pühapäeval 5. juunil algusega kell 11 Tallinnas KUMU kunstimuuseumis. Koosolekul tehakse kokkuvõtted erakonna möödunud aasta tööst ning valib järgmiseks aastaks esimehe ning teised uued ametikandjad. Tänaseks on juhatuse esimeheks kandideerimiseks andnud teada Andres Herkel ja Jaanus Ojangu.

Kandidaatide debatt Pärnus 22. mail

Eesti Vabaerakonna Pärnumaa piirkonna juhatus kutsub kõiki huvilisi pühapäeval 22. mail kell 11 TÜ Pärnu Kolledžisse erakonna esimehe ja juhatuse liikme kandidaatide debatile.

Esimehe ning juhatuse valimised toimuvad 5. juunil Tallinnas. Pärnu kohtumine on kandidaatide jaoks esimene võimalus ennast liikmetele tutvustada. Järgmistel nädalatel toimuvad sarnased kohtumised ka Tallinnas ja Tartus.

Vabaerakond ei toeta haldusreformi seaduse eelnõu

Täna jätkub Riigikogus haldusreformi seaduse teine lugemine. Vabaerakonna fraktsiooni liikmed esitasid kokkuvõttes ligi 60 sisulist muudatusettepanekut, millega soovitakse anda enam mõju ja vastutust kogukondadele läbi osavalla mehhanismi. Teine suurem ettepanek on jaotada Tallinn iseseisvateks omavalitsusteks, et tagada võimu detsentraliseerimine ning ühtlustada omavalitsuste võimekust üle Eesti.

Vabaerakond kutsub kuulama võimalikku presidendikandidaadi kandidaati Allar Jõksi

Vabaerakond jätkab võimalike presidendikandidaadi kandidaatide avatud kuulamiste sarja ning kutsub kohtuma endise õiguskantseleri vandeadvokaat Allar Jõksiga laupäeval 28. mail kell 16.00 Rahvusraamatukogu väikeses saalis. Mitmed avaliku elu tegelased toetasid täna avalikult Jõksi kandidatuuri.

Vabaerakonna Riigikogu saadikud töötavad täna ja homme Ida-Virumaal

Vabaerakonna Riigikogu saadikud Krista Aru, Artur Talvik, Andres Herkel, Monika Haukanõmm, Külliki Kübarsepp ja Andres Ammas on neljapäeval-reedel tutvumas Ida-Virumaaga. Täna alustakse kohtumistega Sillamäel ning päev jätkub Narvas ja Alutagusel, reedel on kohtumised Mäetagusel, Kiiklas, Jõhvis ja Kiviõlis.

Vabaerakond kutsub kuulama võimalikku presidendikandidaadi kandidaati Allar Jõksi

Vabaerakond jätkab võimalike presidendikandidaadi kandidaatide avatud kuulamiste sarja ning kutsub kohtuma endise õiguskantseleri vandeadvokaat Allar Jõksiga laupäeval 28. mail kell 16.00 Rahvusraamatukogu väikeses saalis. Mitmed avaliku elu tegelased toetasid esmaspäeval avalikult Jõksi kandidatuuri presidendiametisse.

Vabaerakonna Järva-Viljandimaa piirkond jätkab Ain Ostra juhtimisel

Neljapäeval 26. mail toimus Eesti Vabaerakonna Järva-Viljandimaa piirkonna korraline üldkogu, kus piirkonna liikmed valisid omale uue juhatuse. Erakonna põhikiri näeb ette, et nii piirkonna kui ka erakonna juhatuste koosseis saab üheaastase volituse, mistõttu oli aeg ka Viljandi-Järvamaa piirkonnal valida uus juhatus ja esimees.

Vabaerakond heitis kurjategija erakonnast välja

Vabaerakonna juhatus otsustas täna arvata erakonna nimekirjast välja Rivo Aosaare, kelle kohus on tunnistanud süüdi seksuaalkuriteos.

Vabaerakonna esimehe  Andres Herkeli sõnul oli Aosaar telgikampaania käigus erakonnaga liitunud passiivne liige, keda erakonna üritustel pole kordagi nähtud. Erakond on passiivseid liikmeid nende nõusolekul välja arvanud, kuid antud juhul pole see olnud võimalik, sest temaga pole kontakti saadud.

Ammas: Reformierakond haagib ennast lahti Riigikontrollist, nagu Keskerakond Eesti õigussüsteemist

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimehe Andres Ammase sõnul taotleb Reformierakond kriminaalmaailma ristiisadega sarnaselt puutumatust riikliku järelevalve ees, naeruvääristades Riigikontolli audiitorite tööd Estonian Airi põhjalaskmise uurimisel.

Vabaerakond: valitsus peab erakondade rahastamist kiiresti vähendama

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul räägib justiitsministeeriumi analüüs erakondade riigieelarvelise rahastamise vähendamise kohta küll üsna mõistlikku juttu, kuid ennekõike oodatakse valitsuselt tegusid.

Eile esitas justiitsminister Urmas Reinsalu Vabaerakonna saadikute arupärimisele vastates algselt eelmise aasta detsembriks lubatud analüüsi, mis puudutab erakondade ületoitmise vähendamist ja muid poliitilise süsteemi reforme.