Juuni 2016

Monika Haukanõmm: arstide ja õdede töötingimused meenutavad sunnitööd

Vabaerakonna saadik ja Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm toetab tervishoiutöötajate protesti, mille on ajendanud valitsuse suutmatus parandada töötingimusi ning kutsus valitsust üles lõpetama ebainimlikku töökoormust normina käsitlemisest.

Vabaerakonna lahkuv juhatus eelistab Jõksi, lõplik otsus tuleb augustis

Vabaerakonna lahkuv juhatus arutas eile õhtul presidendikandidaadi küsimust ja selgus, et eelistatakse kohtutud kandidaadi-kandidaatidest endist õiguskantslerit ja vandeadvokaati Allar Jõksi. Eelistus langeb kokku Vabaerakonna fraktsiooniga. Kummagi kogu eelistused ei ole erakonna ametlikud otsused.

Herkel Ossinovski avaldusest: sotsid ja EKRE on ainsad siirad ühiskonna lõhestajad

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul keerab sotside esimees Jevgeni Ossinovski tõe pea peale, nimetades oma erakonda ja EKRE-t ainsateks ausateks erakondadeks Eestis. Herkeli hinnangul on kahe erakonna vastandumine tapnud mitu sisulist debatti ja ohustab Eesti tasakaalustatud arengut.

Andres Ammase ettekanne Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni tööst

Aasta tagasi üldkoosolekul olime arusaadavalt veidi eufoorilised, sest olime erakonnana suutnud midagi enneolematut, peaaegu uskumatut. Fraktsioonina olime riigikogus tolleks hetkeks esimeste algatustega n-ö käe valgeks saanud, aga ka juba aru saanud, et koalitsiooni ja opositsiooni müüri lõhkuja töö pole kerge. Noile päevadele on järgnenud argipäevad, täis rutiini ja töörügamist.

Eesti suur väljakutse on vähendada mittevabade erakondade mõjuvõimu

Vabaerakond toetab kogukondade kasvamist ja tugevamaks muutumist. Selle üheks eelduseks on, et erakonnad toimetavad samadel tingimustel kui kodanikuühendused, mitte ei tugevda oma positsioone eriõigusi võttes ega seisa kõrgemal kogukondandest.

Me ei toeta tuleval nädalal Riigikogus kolmandal lugemisel olevaid haldusreformi ega ka Riigikogu liikmete kahel toolil istumise eelnõu. Need eelnõud on kantud kontrolli ja tsentraliseerimise vaimust.

Vabaerakonna uues juhatuses on pea pooled naised

Vabaerakond valis eile 5. juunil oma üldkoosolekul erakonnale uueks aastaks esimehe, uue juhatuse ning tegi poliitilise avalduse. Üldkoosolekul KUMUs oli erakonna 708 liikmest kohal 200.

Erakonna esimeheks valis üldkoosolek Andres Herkeli, kellele anti 117 häält,  teine kandidaat Jaanus Ojangu sai 80 erakonna liikme toetuse.

Erakonna juhatusse osutusid valituks Monika Haukanõmm (68 häält), Mati Ilisson (65), Jüri Adams (61), Elo Lutsepp (50), Jüri Saar (46), Aimar Altosaar (45), Tõnu Teeveer (42), Liisa Ojangu (40), Heli Künnapas (36) ja Kalle Pilt (34 häält).

Külliki Kübarsepp: kärpida tuleb bürokraatiat, mitte sisejulgeoleku tagajaid  

Vabaerakonna saadiku Riigikogu õiguskomisjoni liikme Külliki Kübarsepa sõnul hakkab taluvuspiirini kärbitud Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) praeguse tegevuse jätkudes taandarenema. Eile vastas siseminister Hanno Pevkur Vabaerakonna saadikute arupärimisele seoses Riigikontrolli auditiga PPA kohta.

Vabaerakond ei toetanud nn kahel toolil istumise eelnõu    

Riigikogu Vabaerakonna fraktsioon ei toetanud nn Riigikogu liikmete võimalust istuda kahel toolil. Vabaerakonna arvates riivatakse antud eelnõu seadustamisega kohalike omavalitsuste volikogude iseseisvust ning vähendatakse poliitikas osalejate ringi.

„Antud eelnõu toob mitmeid tagajärgi. Üheks mõtlemapanevamaks tagajärjeks on see, et Riigikogu enda töö muutub nõrgemaks. Aega on niigi vähe ning domineerib rutakas teerull. Puuduvad analüüsid ning sisuarutelud,“ täheldas Vabaerakonna fraktsiooni liige Külliki Kübarsepp.

Artur Talvik: valitsuserakonnad keelduvad lobitöö hea tava kehtestamast

Vabaerakonna saadik Artur Talvik nimetab valitsuserakondade soovimatust hea lobitöö tava kehtestada läbipaistva ja kultuurse poliitika pelgamiseks. Täna arutas Riigikogu fraktsioonide esindajatest koosnev vanematekogu võimalike lobireegleid, mis kehtiksid Riigikogu liikmetele.

Vabaerakonna fraktsioon küsib rahandusministrilt varimajanduse kohta

Vabaerakond on mures, et kahe hiljuti avaldatud varimajanduse uurimuse andmeil on Eestis ettevõtjate arvates mullu kasvanud varimajanduse osakaal ja suurenenud ümbrikupalkade maksmist pooldavate elanike arv. Andres Ammas nimetas arupärimist üle andes, et ministril on sügiseni aega ette valmistada läbimõeldud vastused ja võib-olla ka ettepanekud, kuidas valitsus võiks oma majanduspoliitikat muuta.

Sotsiaalmaksu lagi arendab tarka ettevõtlust ja loob töökohti

Täna arutas Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni algatatud sotsiaalmaksu seaduse muudatust, millega kehtestada sotsiaalmaksule lagi, ehk summa, millest kõrgema palgaosa eest sotsiaalmaksu maksma ei pea.  Riigikogu liikme Andres Ammase sõnul loob see meede sadu uusi kõrgepalgalisi töökohti ja arendab Eestis tarka ettevõtlust.

Vabaerakonna uus juhatus valis aseesimeheks Monika Haukanõmme

Eile õhtul kogunes Eesti Vabaerakonna uus 5. juunil valitud juhatus koosolekule, kus pandi paika liikmete tööülesanded ja jagati vastutusvaldkonnad.

Erakonna aseesimeheks valiti Riigikogu liige Monika Haukanõmm.

Erakonna juhatus arvas pärast juhatuse liikmete ja Georg Kirsbergi seisukohtade ärakuulamist erakonna liikmeskonnast välja Georg Kirsbergi.

Põhjus: erakonna mainet kahjustav tegevus ning vastandumine erakonna väärtustele.

Riigihangete seadus on täidetavam ilma lihthanketa

Vabaerakonna fraktsioon esitas riigihangete seaduse eelnõule muudatusettepanekud lihthangete likvideerimiseks. Vabaerakonna saadiku Krista Aru sõnul lihthanke kaotamisest võidavad nii hankijad kui pakkujad.

„Nii saab Eesti hankeõigust mõistlikul viisil dereguleerida ja muuta seda kõikidele osapooltele täidetavamaks. Praegused lihthanke korras teostatavad tehingud peavad olema kooskõlas riigihangete korraldamise kohustuslike üldpõhimõtetega, kuid kõik keerulised ja kulukad protseduurid jäävad ära. Ettevõtted saavad areneda ja asutused saavad oma vajadused kaetud,“ ütles ta.

Sergei Metlev: politseiniku peksmine on iga korraliku Eesti kodaniku peksmine

Vabaerakonna liikme ja abipolitseinik Sergei Metlevi sõnul tuletab nädalavahetusel jõhkra rünnaku alla sattunud politseinike juhtum meelde, et riik ei kaitse politseiametnike piisavalt – abijõude on vähe, valitseb hirm eksida ja karistus politseiniku ründamise eest on keskpärane.

Herkel võtab üle Venemaa ENPA saadikust maha jäänud raporti

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) kultuurikomitee kinnitas Andres Herkeli jätkama Venemaa delegatsiooni liikme Robert Šlegeli raportit, mis puudutab interneti kuritarvitusi ja nende seadusandliku piiramise võimalusi.

2013. aastal Šlegeli algatatud ja juhitud raport jäi pooleli, kui Venemaa delegatsiooni õigused seoses sõjategevusega Ukrainas 2015. aasta jaanuaris ENPA-s peatati.

Andres Herkel: Vabaerakond on pannud Riigikogu tööle

Vabaerakonna saadikud pidasid tänavu esimesel poolaastal Riigikogus kokku 242 kõnet, mis teeb 30 kõnet saadiku kohta. Oleme sellega teistest opositsioonierakondadest selgelt ees, nimetas saadikurühma esimees Andres Herkel. EKRE 7 saadikut pidasid keskmiselt 22 ja Keskerakonna 27 saadikut 13 kõnet ühe saadiku kohta.