Jaanuar 2017

Vabaerakond soovib kõigile head uut aastat!

2017. aastal on erakonnale olulisim väljakutse Vaba Värk ehk valmisolek osaleda oktoobrikuistel kohalikel valimistel nii valimisliitude koosseisus kui ka neid toetades. Erakonna esimees Andres Herkel rõhutab, et vabade valimisliitude toetamine tähendab erakonnale suurt ja omakasupüüdmatut, loomingulist ja kogukondi ühendavat tööd.

Vabaerakonna juhatus: Krištafovitši käitumine on väga vale, kuid me anname talle veel ühe võimaluse

Vabaerakonna juhatus arutas täna, 12. jaanuaril, erakonna liiget Jevgeni Krištafovitšit puudutavat pöördumist. Juhatus sedastas, et Jevgeni Krištafovitš  on suhelnud oma erakonna liikmetega koosolekute ja kohtumiste asemel meedia kaudu ning teinud seda erakonda kahjustaval moel. Tema kriitika on olnud enamasti asjatundmatu.

Juhatuse liikmed mõistavad, et Jevgeni Krištafovitš ise ei saa või ei soovi sellest aru saada. Juhatus volitas temaga suhtlema Elo Lutsepa.

Vabaerakond võtab kasutusele elektroonilise hääletamise

Vabaerakonna juhatus otsustas võtta juba järgmisel üldkoosolekul kasutusele elektrooniline hääletamine. Eesmärk on anda neile Vabaerakonna liikmetele, kes ei saa üldkoosolekule kohale tulla, võimalus avaldada oma seisukoht nii esimehe, juhatuse, aukohtu kui ka revisjonikomisjoni liikmete valimisel.

„Vabaerakonna üldkoosolekute osalemisprotsent on kõrge, 2016. aastal osales erakonna esimehe valimistel osales 27,8% liikmetest. Elektroonilise valimise võimaluse lubab veel paremat osalemisprotsenti,“ ennustas Vabaerakonna IT valdkonna eest vastutav juhatuse liige Kalle Pilt.

Seotud inimene: 
Kalle Pilt

Tartu piirkond korraldas järgneva Karikakra Klubi Aasia poliitikast 18.01.2017

“Ei saa me läbi Hiinata ehk kas Eestil peaks olema oma Aasia- poliitika”.

Esinejad: Urmas Pappel, Mart Tšernjuk, Märt Läänemets ja Jüri Adams

18.01.2017 kell 18:00 Tartu Ülikooli Kohvik, Talveaed

Sissepääs vaba!

Vaata lähemalt Facebook-ist!

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Vahur Kollom
Märt Läänemets
Jüri Adams

Urmas Ott jätkab Vabaerakonna Kagu-Eesti piirkonna juhina

Eesti Vabaerakonna liikmed pidasid 14. jaanuaril Otepääl Ugandi Restos Kagu-Eesti piirkonna üldkogu, kus tehti kokkuvõte möödunud aastast ja valiti piirkonnale uus juhatus ja esimees.

Uude juhatusse osutusid valituks Urmas Ott, Kati Kongo, Tanel Valk, Üllar Vana ja Rait Karu. Piirkonna esimeheks valiti tagasi Urmas Ott. Urmas Ott on Võru Kreutzwaldi Kooli infojuht, kolme lapse isa ja aktiivne Vastseliina kogukonna liige ja kaitseliitlane.

Seotud piirkond: 
Kagu-Eesti
Seotud inimene: 
Urmas Ott

Järva- ja Viljandumaa piirkond tõi värsiteatri lastele Türile ja Ramsile

Vabaerakonna Järva- ja Viljandimaa piirkond tõi Türile ja Viljandimaa Ramsi lastele värsiteatri "Muinasjutt kuldsest kalakesest"

Avasõnad tegi üritustele piirkonna juht Ain Ostra ning raamatutest ja kirjutamisest rääkis Vabaerakonna juhatuse liige Heli Künnapas. Lavastuse kandis ette projektiteater Banaanikala meeskond. Üritus korraldati lastele tasuta ning kohaletulnud said vahva sisustatud pühapäeva.

Seotud piirkond: 
Järva- ja Viljandimaa
Seotud inimene: 
Ain Ostra

Haukanõmm: Riigikogu teeb palju head, kui vabastab puuetega lapsed eriarsti visiiditasust 

Vabaerakonna saadikute algatatud Ravikindlustuse seaduse muutmine läbis täna esimese lugemise ja kõik kuni 19-aastased puudega lapsed saavad seaduse kehtima hakkamise järel käia eriarsti juures tasuta. Vabaerakonna ja Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm meenutab, et Eesti põhiseaduse kohaselt on puudega inimesed riigi ja kohalike omavalitsuste erilise hoole all.

Seotud piirkond: 
Kesklinn, Pirita ja Lasnamäe
Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Artur Talvik: Riigikogu uurimiskomisjone hoitakse teadlikult hambututena

Vabaerakonna saadiku Artur Talviku sõnul ühinesid suurerakonnad parlamentaarse kontrolli tugevdamise vastu ning näitasid üles kindlust poliitilise klassi huvide kaitsmisel. Eile hääletati Riigikogus valitsuserakondade ja Reformierakonna häältega maha Vabaerakonna eelnõu, mille toel oleks saanud kutsuda korrale Riigikogu uurimiskomisjoni töö takistajaid kas ettekirjutuse või sundtoomisega. 

Seotud piirkond: 
Harjumaa
Seotud inimene: 
Artur Talvik

Krista Aru: tugev kohanime traditsioon on üks meie pärimuskultuuri talasid

Vabaerakonna saadikud küsisid täna peaministrile esitatud arupärimises, miks ei ole Eestis haldusreformi läbi viies seatud teadlikult üheks eesmärgiks säilitada võimalusel ajalugu, sotsiaalset mälu ning paikkondlikku ühtekuuluvust kandvaid kohanimesid, sest tugev kohanimede traditsioon on üks meie pärimuskultuuri talasid?

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Krista Aru

Artur Talvik: leiame sobiva värvi ka ametnike ja poliitikute autonumbritele

Vabaerakonna saadik Artur Talvik pakub, et kui valitsus sunnib ettevõtjate autode numbrimärke värviliseks tegema, siis oleks õige teha sama ka kõigi ametnike ja poliitikute ametiautodega, mille eest riik maksab. 

Seotud piirkond: 
Harjumaa
Seotud inimene: 
Artur Talvik

Andres Ammas: Miks ei ole riigi kinnisvara korrashoidmine RKAS-i toel muutunud säästlikumaks?

Riigikontroll andis auditiga „Riigi tegevus riigi kinnisvara haldamise tsentraliseerimisel“ karmi hinnangu: riigi kinnisvarareform on arenenud koordineerimatult, 15 aastaga ei ole reformi lõpule viidud ega selle eesmärke soovitud määral saavutatud ning jätkuvalt pole teada, kui palju ning millist kinnisvara riik oma ülesannete täitmiseks vajab.

Seotud piirkond: 
Läänemaa ja Hiiumaa

Herkel: Ratas teeb vea, kui määratleb end Savisaare moraalse pärijana

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul valmistab pettumust, et kõrgete ootuste harjal ametisse astunud Jüri Ratas tahab näha järgmiste Riigikogu valimiste peateemana Eesti kodakondsuse tingimusteta jagamist. Samas on puudu selged hinnangud mõne Keskerakonna liikme Kremli-meelsele tegevusele.

Seotud piirkond: 
Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinn
Seotud inimene: 
Andres Herkel

Haukanõmm: Vastseliina valla küsimus on ebaloogilise haldusreformi ehe näide

Vabaerakonna kaheksa saadikut küsivad arupärimises peaministrile Vastseliina murede näitel haldusreformiga kaasnevate totruste kohta. Monika Haukanõmm rõhutas arupärimist üle andes, et vallavolikogude otsuste taga on piitsa sund ehk 5000 elaniku nõue ja teisalt präänikuna lubatud rahalised hüvitised, kuid unustatud on ajalooline kogemus ja ka geograafia.

Seotud piirkond: 
Kagu-Eesti
Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Herkel: kartellierakondadel on demoraliseeriv komme riigi raha eest võlgu elada

Riigikogu lükkas täna häälteenamusega tagasi Vabaerakonna algatuse sanktsioneerida krooniliselt võlgu elavaid erakondi riigieelarvelise toetuse peatamisega.

Eelnõu kaitsnud Andres Herkeli sõnul on praegu erakonnaseaduses absurdne säte, mis paneb Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile kohustuse olla ka krooniliselt miinustes oleva erakonna nõustaja ja saneerija. See aga ei ole kooskõlas selle komisjoni järelevalveülesandega.

Vabaerakond küsib rahandusministrilt palju Rail Baltica Eesti riigieelarvest raha küsib

Vabaerakonna saadikud esitasid täna rahandusministrile arupärimise, et saada selgust, milliseid rahalisi kohustusi ja kui suures mahus Eesti riik Rail Baltica rajamisega seoses võtab, millised on Eesti riigipoolsed kulud raudtee väljaehitamise korral eeldatavalt kuni 2025. aastani ja seal edasi seoses ekspluatatsiooniga.

Vabaerakonna saadikud esitasid neli küsimust:

Adams: Haldusreformi puhul võiks valitsusel olla vabad käed teha mõistlikke otsuseid

Vabaerakond esitas eile Riigikogu menetlusse eelnõu, mille sisuks on anda Vabariigi Valitsusele sujuvam võimalus haldusreformi erandite tegemiseks. Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on suur osa haldusreformi totrustest seotud 5000 elaniku nõude väga jäiga rakendamisega ning mõistlike erandite välistamisega.

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Jüri Adams

Vabaerakonna VII Esinduskogu võtab seisukoha haldusreformi ja kohalike valimiste osas

Vabaerakonna VII Esinduskogu koguneb täna ja homme arutama poliitilistel teemadel: eelkõige haldusreformi ja kohalike valmistega seonduvat, eesti keele kaitsmise küsimust, samuti Rail Baltica raudtee ehituse protsessi, riigikaitseküsimusi jne.

Seotud inimene: 
Jaanus Ojangu

Vabaerakond kogub valimisliitude teemalised uudised üle-Eestilisse infokirja

Vabaerakonna eestvõttel valmis esimene kohalike valimisliitude loomisele innustav Infokiri, mida kutsume lugema ühisel eesmärgil mõtlevaid ja tegutsevaid inimesi. "Soovitame infokirja kõigile, kelle arvates osalegu kohalikel valimistel kjust ohalikud valimisliidud, kes kaitsevad oma kogukonna huve," ütles Vabaerakonna tegevjuht ja Konguta vallas valimisliitude toel ametis oleva volikogu esimees Märt Meesak.
Valimisliidud on hea poliitiline platvorm inimestele, kes tahavad kohalikus poliitikas kaasa lüüa ning teha oma valla- ja linnaelanike igapäevaelu mõjutavaid otsuseid.

Vabaerakond: Jüri Ratas, võta palun aeg maha ja ära allkirjasta Rail Balticu lepingut

Vabaerakond: Jüri Ratas, võta palun aeg maha ja ära allkirjasta Rail Balticu lepingut

Vabaerakonna Esinduskogu leiab, et Rail Balticu (RB) poliitiline asjaajamine ja otsuste tegemine ei ole toimunud 21. sajandi demokraatlikule Eestile kohaselt. Vabaerakond on korduvalt kritiseerinud valitsuse ja ametnike poolt RBd puudutavate otsuste, uuringute osade ning nende lähteülesannete salastamist.

Vabaerakond toetab kodanikuliikumist Avalikult Rail Balticust ja teisi, kes on arukalt tõstatanud mitmeid kõiki Eesti elanikke puudutavaid küsimusi, mis ei ole saanud selgeid vastuseid.

Vabaerakond: otsedemokraatia sobib arukatele ja vastutustundlikele Eesti inimestele

Vabaerakonna Esinduskogu arutas otsedemokraatia küsimust. Erakond usub Eesti kodanike arukusse ning vastutustundlikkusse rahvahääletustel otsustades ning seega toetab otsedemokraatia põhimõtet.

„Meie kehtiva põhiseaduse rahvahääletuse sõnastus praegu pigem takistab kui soodustab referendumite korraldamist,“ ütles Jüri Adams ning meenutas Põhiseaduse Assamblee ajast, et toona mõeldi tuleviku-Eestile ja ei antud võimalust „vene ruleti“ sarnasteks praktikateks, pidades silmas just 1933. aastal nn vapside põhiseaduse vastuvõtmist.

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Kalle Pilt
Jüri Adams

Karikakra klubis Tartus 1. veebruaril on teemaks Eesti-Vene piirileping ja Tartu rahu

Tartu rahulepingut, milles Venemaa tunnustas "ilmtingimata Eesti riigi rippumatust ja iseseisvust, loobudes vabatahtlikult ning igaveseks ajaks kõigist suveräänõigustest, mis olid Venemaal olnud maksvad Eesti rahva ja maa kohta …“, peetakse õigusega Eesti diplomaatia suurimaks saavutuseks ning seda on nimetatud ka Eesti riigi sünnitunnistuseks. 

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Piret Tarto
Jüri Adams