Veebruar 2017

Vabaerakond: peame soodustama eesti keele õppimist ja õpetamist

Vabaerakond arutas Esinduskogul 28. jaanuaril eesti keele rolli ja võimaluste üle ja tegi Vabariigi valitsusele ettepanekud eesti keele õppe parandamiseks. Erakonna kultuuritoimkonna juhi Elo Lutsepa sõnul on eesti keel jäänud oma kodus unarusse, hoolitseme oma emakeele eest vähe ja pealiskaudselt. „Eesti kultuur ning eestlus ilma eesti keeleta on võimatu,“ rõhutab ta.

Nii Eesti Põhiseaduse kui ka Vabaerakonna programmi lähtepunkt on eesti keel ja kultuur. Sellest lähtudes tegi Vabaerakond viis ettepanekut Vabariigi Valitsusele:

Seotud inimene: 
Elo Lutsepp
Krista Aru

Heisakem lipud Tartu rahu auks!

Vabaerakond tervitab kõiki Tartu rahulepingule allakirjutamise 97. aastapäeva puhul ja kutsub üles heiskama sinimustvalge lipp ja mõtlema ja rääkima Eestile olulistest tähtpäevadest nii koolis-lasteaias-tööl kui ka pereringis ja sõpradega.

Vabaerakond näeb Eestit edasipürgiva, vaba ja hooliva Euroopa riigina, ja jaksu homse nimel pingutamiseks saame oma ajaloost ja selle tundmisest.

Teadkem ja tundkem oma peatselt 99 aastase riigi ajalugu, eriti selle kõrghetki, mille hulka kuuluvad kindlasti Tartu rahuleping, ja Vabadussõda, millele leping lõpu tõi.

Elagu Eesti!

Vabaerakond: Tartu rahust ei tohi loobuda!

Tähistamaks lähenevat Tartu rahulepingu aastapäeva koguneb Vabaerakonna Karikakra klubi arutama teemal „Eesti-Vene Piirileping ja Tartu rahu.“

„Tartu rahulepingu 97. aastapäeval soovime, et otsustajad nii Toompeal kui ka Kadriorus aduksid Tartu rahu kõrget hinda ja mõistaksid selle tähtsust Eesti riigi jaoks tänapäeval ja tulevikus,“ rõhutas Vabaerakonna Tartu piirkonna juhatuse liige Piret Tarto ürituse olulisust.

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Piret Tarto

Herkel: Keskerakonna ja Reformierakonna domineerimine pidurdab jätkuvalt Eesti arengut ja poliitilist kultuuri

"Keskerakonna ja Reformierakonna domineerimine on olnud aastaid Eesti arengu ja toimiva poliitilise kultuuri suurim pidur,“ ütles Vabaerakonna esimees Andres Herkel kommentaariks täna avaldatud erakondade reitingutele. „Näeme, et see jätkub ka pärast valitsuse vahetust, kusjuures Keskerakond on astunud paljudes küsimustes Reformierakonna kingadesse, lastes enda ametnikkonnal rahulikult juhtida.“

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Herkel: parimad seadused käiguta, halvim on eluvõõras haldusreformi seadus

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles Teenusmajanduskoja poolt väljakuulutatud mulluse parima ja halvima seaduse konkursi puhul, et väga vajalikud seadused on jäänud käiguta, aga halvim seadus on eluvõõras haldusreformi seadus, seda eriti kombinatsioonis nn. kahe tooli seadusega.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Sergei Metlev: Keskerakond peab vist vene noori õppimisvõimetuteks kaotajateks

Vabaerakonna liikme, vene kooli teemaga pikalt tegelenud Sergei Metlevi sõnul tähendab haridusminister Mailis Repsi poolt ette pandud eestikeelse õppe erandi lubamine vähemalt kahele Tallinna koolile Eesti koolihariduse keelelise ja mentaalse lõhestatuse jätkumist.

Seotud piirkond: 
Mustamäe ja Nõmme
Seotud inimene: 
Sergei Metlev

Vabaerakond: kuidas lõpetada EASi asendustegevused?

Vabaerakonna saadikud Andres Herkel, Monika Haukanõmm, Külliki Kübarsepp, Ain Lutsepp, Krista Aru, Artur Talvik ja Jüri Adams esitasid ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministrile arupärimise Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kohta. Arupärijate meelest on sihtasutus ellu kutsutud väga hea eesmärgi - Eesti ettevõtluse ja ekspordi võimekuse arendamiseks, kuid on viimasel ajal järjepidevalt silma paistnud halbade ja vastuoluliste uudistega.

Seotud inimene: 
Andres Herkel
Monika Haukanõmm
Krista Aru
Artur Talvik
Ain Lutsepp
Külliki Kübarsepp
Jüri Adams

Sergei Metlev: IRL-i saadik Ladõnskaja vennastub vene kooli teemal Kõlvartiga

Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni nõuniku Sergei Metlevi sõnul läheneb IRL-i eestkõneleja Viktoria Ladõnskaja radikaalsetele keskerakondlastele, kui toetab hämades erandi andmist mitmele vene koolile 60-protsendilise eestikeelse õppe kärpimiseks.

„IRL-i eestkõneleja saadik Viktoria Ladõnskaja ütleb, et venekeelsete abiturientide keeleoskust tuleb parandada. Jääb aga arusaamatuks, kuidas seda segab ainete õpetamine eesti keeles ja miks ei tehta midagi ülemineku edasiarendamiseks,“ küsib Metlev.

Seotud piirkond: 
Mustamäe ja Nõmme
Seotud inimene: 
Sergei Metlev

Monika Haukanõmm: kas järgmisena lisab Ossinovski tubakasse iiveldusaineid?

Vabaerakonna saadik Monika Haukanõmm näeb täna esimesele lugemisele jõudvas Ossnovski tubaka-eelnõus primitiivset usku karistuste ja piirangute kõikvõimsusesse, mis ei ole vabas ühiskonnas adekvaatne riigivalitsemise viis. 

Seotud piirkond: 
Kesklinn, Pirita ja Lasnamäe
Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Adams: ületoidetud erakondade asemel toetame kohalikku demokraatiat

Vabaerakond algatas Riigikogus kohaliku demokraatia toetamise seaduse, eesmärgiga vähendada erakondadele riigieelarvest antavat raha ning jagada see kohalikel valimistel volikogudesse kohti saavatele nimekirjadele ja üksikkandidaatidele. 

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Jüri Adams

Vabaerakond: valitsus vilistab vene koolide eestikeelse õppe eduloole

Vabaerakonna juhatus on seisukohal, et valitsuse soovitud põhjendamatud erandid vene gümnaasiumidele seavad löögi alla aastal 2007 alanud riigikeelele ülemineku saavutusi ning demotiveerivad neid koole, kes on eestikeelse õppe kvaliteedi nimel kümme aastat vaeva näinud.

Külla tuleb Kaupo Vipp. Teemaks - kuidas ravida globaalpohmelust

Vabaerakonna avalike kuulamiste ja kohtumiste sarjas kutsume esmaspäeval 13. veebruaril kell 19 huvilisi kuulama mida räägib laiast maailmast ja kohalikest kogukondadest ning kohalike valimiste korraldamisest uutes ühendatud omavalitsustes Torgu mees Kaupo Vipp Saaremaalt.

Kaupo Vipp on Torgu kuningriigi vardja, Torgu vallavolikogu liige, publitsist ja kogukonnaaktivist.

Tema raamat „Globaalpohmelus“ ja peatselt ilmuv „Lokaalravitsus“ annavad nii pealkirja kui ka sisu ka seekordsele kohtumisele.

Kübarsepp: kohaliku elu mõistlikuks korraldamiseks vajavad külad enesemääramise õigust

Vabaerakonna saadikud esitasid arupärimise riigihalduse ministrile Eesti eri paikades asuvate külade enesemääramise õiguse kohta ja loodavad saada teada Vabariigi Valitsuse seisukoha.

Vabaerakonna saadik Riigikogus Külliki Kübarsepp toob näitena Järvamaal Ambla, Sääsküla ja Käravete kandi, kus möödunud kevadel koguti allkirju sooviavaldusele liituda Tapa vallaga. „Tapa vald on kuulunud ajaloolise, aga siiani ühtehoidva Ambla kihelkonna piiresse. Ambla volikogu otsustas külade soovi mitte toetada, Tapa vallavolikogu liidaks kunagise Ambla kihelkonna alad kokku,“ ütleb Kübarsepp.

Seotud inimene: 
Märt Meesak

Monika Haukanõmm Võrumaa Teatajas riigipea kuludest-tuludest

 

Võrumaa Teataja küsis Võrumaalt pärit Monika Haukanõmmelt arvamust eks-ja ametis oleva presidendi rahateema kohta.

Monika Haukanõmm: President Toomas Hendrik Ilves, kes on esindanud Eesti elus Põhjamaale iseloomulikke väärtushinnanguid, peaks neid järgima nii oma sõnades kui ka tegudes. Tema käitumine peaks olema olnud seni ja olema ka tulevikus ekspresidendina kui lakmuspaber, mille järgi saavad kõik kodanikud, sealhulgas just ametnikud, juhinduda.

Herkel: Pärnu linnas on tulevikus küll sood ja rabad, kuid miks eeslinna ei liideta?

Vabaerakonna saadikud esitasid täna peaministrile järjekordse arupärimise haldusreformi jamasid puudutavas reas. „Uuelt Eesti halduspiiride kaardilt paistab ebaloogiliste piiride rohkusega silma Pärnu – kus linna koosseisu tulevad suured põllumajanduslikud alad Audrus ja Paikusel, sundliidetakse Tõstamaa, ent uuest omavalitsusest jääb välja praegune tegelik eeslinn,“ ütles Herkel.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Krista Aru: mulle meeldib väga kui Pagari mõisa tuleks Alutaguse valla süda

Vabaerakonna saadikud esitasid riigihalduse ministrile  arupärimise haldusreformi kohta Ida-Virumaal, kus ristpistes tahetakse kokku panna praeguse Ida-Virumaa keskosa ja  Peipsi-Alutaguse koostööpiirkonda valdu, millel tegelikult polegi ühist keskust. Krista Aru nimetas arupärimist üle andes, et kui rahvajutt uuest vallakeskusest Pagaril osutuks tõeks, siis temal oleks selle üle ainult hea meel, sest Pagari mõisahoones oli ka tema kodu.

Seotud piirkond: 
Ida-Virumaa

Riigikogu ei võtnud kuulda Vabaerakonna ettepanekut seada uutele probleemkomisjonidele lõpptähtaeg

Riigikogu ei võtnud kuulda Vabaerakonna ettepanekut seada uutele probleemkomisjonidele lõpptähtaeg

Vabaerakonna fraktsioon esitas nii rahvastikukriisi lahendamise kui ka riigireformi arengusuundade väljatöötamise eelnõule muudatusettepaneku seada komisjoni töö lõpptähtajaks 1. oktoobri 2018. Vabaerakond põhjendas ettepanekut sellega, et 2019. aasta Riigikogu valimistele eelneval ajal sellised komisjonid täie jõuga ei tööta ning komisjonidelt tuleb kiiremini lõppjäreldusi küsida, mitte jätta nad tiksuma, justkui oleks tegemist püsiva komisjoniga.

Seotud inimene: 
Andres Herkel
Jüri Adams

Haukanõmm: Vabaerakond tänab kogukondi kasvava toetuse eest

Vabaerakonna aseesimees Monika Haukanõmme sõnul on EMOR-i uuringu tulemused, mis näitavad Vabaerakonna tõusu 2 protsendipunkti võrra, erakonna jaoks head. „Saime küll tagasihoidlikku, samas ikkagi positiivset tagasisidet meie tegevusele – peame oluliseks toetada üle Eesti kohalikke kogukondi, toetada haldusreformi puhul mõistlikke otsuseid ning kandideerimist kohalikes valimisliitudes,“ ütles Haukanõmm. Kohaliku ja riikliku poliitika ülesanded on erinevad, erakondade ideoloogiasõjad ei tohiks tungida iga valla ja linna tänavatele.

Seotud piirkond: 
Kesklinn, Pirita ja Lasnamäe
Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Talvik: kohtuotsus vähendab ebavõrdsust uute ja vanade poliitikategijate vahel

Vabaerakonna saadiku Artur Talviku sõnul avab tänane kohtuotsus, millega ringkonnakohus tunnistas põhiseadusvastaseks vähemalt isiklikul autol välireklaami tegemise keelu, paremad võimalused uute tulijate ja valimisliitude valimiskampaaniaks.Talvik tänab demokraatia võidule kaasa aidanud advokaate Maria Pihlakut ja Kaido Künnapast Soraineni advokaadibüroost. 

Seotud piirkond: 
Harjumaa
Seotud inimene: 
Artur Talvik

Kaul Nurm: Eesti riik peaks (EL-i kaudu) esitama Venemaale WTO-s kahjunõuded

Venemaa selle nädala otsused on ilmekas tõestus kaubandusreeglite kuritarvitamisest. 13. veebruaril tuli Venemaa toidu- ja veterinaarjärelvalve asutuselt Rosselhoznadzor teade sellest, kuidas Venemaale ekspordiks luba omavate ettevõtete nimekirjast võeti maha enamik Euroopa Liidu toiduainetööstuse ettevõtted, sealhulgas enamik Eesti ettevõtted. 15. veebruaril tuli aga välja otsus, et need load on taastatud.

Seotud piirkond: 
Kagu-Eesti
Seotud inimene: 
Kaul Nurm

Oleme õigel teel: Vabaerakond+valimisliidud/üksikkandidaadid=29% toetust

15. oktoobril toimuvate kohalike valimiste eel on Vabaerakonnal koos valimisliitude/üksikkandidaatidega 29% toetust.

Vabaerakond otsustas möödunud aasta oktoobris kohalikel valimistel erakonnanimekirju mitte moodustada ja vabaerakondlased kandideerivad valimisliitudes, kuna Vabaerakonna üks olulisemaid põhimõtteid on kohalike kogukondade õiguste kaitsmine ja kohaliku elu parteistamise piiramine. Ka meie põhikirjas ja programmis on manifestreeritud toetus valimisliitudele.

Esmaspäeval ootab Vabaerakond peaministrilt vastuseid arupärimistele haldusreformi kohta

Vabaerakonna saadikud on esitanud peaministrile arupärimisi haldusreformiga seotud totruste kohta ja esmaspäeval on peaminister vastamas Vastseliina ja Järvamaa näidete kohta, samuti kunagise Võnnu kihelkonna piires tekkiva valla nimesegaduse kohta.

Seotud inimene: 
Krista Aru
Monika Haukanõmm
Andres Herkel

Vabaerakond meenutab Riigikontrolli seisukohta Sisekaitseakadeemia kolimise mõistlikkusest

Vabaerakond meenutab, et aastal 2013 on riigikontrolör avaldanud kirjas peaminister Andrus Ansipile kriitilise arvamuse Sisekaitseakadeemia kolimise ja uute hoonete rajamise kohta Ida-Virumaale. Toona jäi see plaan realiseerimata, nüüd küsivad Vabaerakonna saadikud arupärimises riigikontrolörile, mis on vahepeal muutunud ja kas muutunud on ka riigikontrolöri seisukoht.

Vabaerakond küsib õiguskantslerilt külade ellujäämise võimaluste kohta 

Vabaerakonna saadikud küsisid õiguskantslerilt külade põhjendatud soovi kohta muuta omavalitsuslikku kuuluvust. „Lisaks haldusreformi seadusele on sellega seotud sätteid veel Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduses ning kohaliku omavalitsuse korralduse seaduses,“ ütles arupärimise üle andnud Külliki Kübarsepp. Tema sõnul ei lihtsusta see seaduste rägastik külade enesemääramise võimalusi.

Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Haukanõmm: erihoolekandes valitseb ebavõrdsus

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesinaine Monika Haukanõmm esitas täna Vabaerakonna fraktsiooni nimel arupärimise sotsiaalkaitseministrile, milles kritiseeritakse eraalgatuste diskrimineerimist erihoolekande arengurahade jagamisel ning teenuste kättesaadavuse näitajatega manipuleerimist.

Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Kübarsepp: valitsus peab vastu tulema külade soovile oma omavalitsuslikku kuuluvust määratleda

Vabaerakonna saadikud algatasid täna haldusreformi seaduse muutmise seaduse, et anda Vabariigi Valitsusele võimalus arvestada külade enesemääramise õigusega.

„Omavalitsuste vabatahtliku liitumise aeg on läbi. Juhtroll on valitsuse käes. Peame tunnistama, et seoses 5000 elaniku nõudega on tekkinud ebaloogilisi liitumismustreid. Selle tingib jäik haldusreformi seadus. Valgamaal, Pärnumaal, Järvamaal ning mujalgi on külad kodanikualgatuse korras teada andnud soovist määratleda oma kuuluvus ise“, selgitas Külliki Kübarsepp.

Seotud piirkond: 
Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinn
Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Elagu Eesti Vabariik 99!

Veel aasta ja läheme vastu Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Vabaerakond on Eesti Vabariigi laps. Ehk me oleme nagu kahe ja poole aastane, kes vaatab tänus tagasi kõigele, mida enne meid on Eesti jaoks tehtud.

Olen alati öelnud, et Eesti on ülim eesmärk, erakonnad üksnes vahendid selle eesmärgi nimel. Parim, mida anda võime, on olla hea ja edasiviiv tööriist oma riigi kaitsmisel ja ehitamisel, Eesti elu edendamisel.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Saaremaa valimisliit Saarlane on alustanud tööd

Meie eesmärk on koondada inimesi, kes soovivad arendada Saaremaad kodanikuühiskonna tegevuse kaudu. Esindame kohalikku initsiatiivi kohaliku elu arendamisel, pooldame võimu detsentraliseerimist ja valitsemistasandite lahusust. Peame õigeks, et Riigikogu liikmed ei osale kohalike volikogude töös. Meie valimisnimekirjas pole ühtegi Riigikogu liiget ning ka kahe tooli seadust me ei poolda.

Seotud piirkond: 
Saaremaa
Seotud inimene: 
Mikko Nõukas