Aprill 2018

Riigieelarve strateegiat arutagu Riigikogu, mitte ainult valitsus

Vabaerakonna arvates peab Riigikogu arutama riigieelarve strateegiat olulise tähtsusega riikliku küsimusena. Vabaerakonna saadik ja Riigikogu rahanduskomisjoni liige Andres Ammas arvab, et Riigikogu ees ei olegi tähtsamat ülesannet, kui arutada meie ühise raha kulutamist järgmise nelja aasta jooksul.

Vabaerakonna fraktsioon on varem esitanud eelnõu, et Riigikogu peaks riigieelarve strateegia (RES) kinnitama. Koalitsioonierakonnad on olnud selle vastu ja soovinud jätta RES valitsuse pädevusse.

Herkel: suurerakonnad tolereerivad PBK-d oma väikeste hüvede nimel

Täna oli Riigikogu rahanduskomisjonis arutlusel Vabaerakonna algatatud Kohaliku omavalitsuse finantsjuhtimise seaduse eelnõu, millega sooviti panna piir avalike vahendite eest saadete ostmisele PBK-lt. Komisjon otsustas eelnõu menetlusest välja hääletada.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimeheks valiti Krista Aru

Vabaerakonna fraktsioon otsustas täna ühehäälselt valida aseesimeheks Krista Aru.

„Krista valimine Andres Ammase asemel fraktsiooni aseesimeheks oli kõikide liikmete hinnangul loogiline käik ja igati väärikas jätk Andrese tööle,“ ütles Vabaerakonna fraktsiooni esimees Artur Talvik.

Seotud inimene: 
Krista Aru

Talvik: Eesti eelis on rakendada rikastava looduskeskkonna ja säästva metsanduse majandamist

Vabaerakonna fraktsioon leiab, et innovatiivse Eesti eeliseks on rakendada rikastava looduskeskkonna, püsimetsanduse ja säästva metsanduse majandamist. Sellise tervikliku lähenemise vajaduseni jõuti tänasel kohtumisel MTÜ Eesti Metsa Abiks esindajatega.

Seotud inimene: 
Artur Talvik

Haukanõmm: Kaja Kallas toetab ainult rikaste õigust tervishoiule

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees, Eesti Vabaerakonna fraktsiooni liige Monika Haukanõmm ütleb Reformierakonna peatse juhi Kaja Kallase eratervishoiu plaani kommenteerides, et kui Eestis on üldse midagi hästi, siis on see ühtluskool ja solidaarne tervishoid.

Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Krista Aru: jõuka Eesti eestvedajateks peavad saama hästi tasustatud teadlased

Vabaerakond toetab Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) pöördumist ja täna Toompeal korraldatud Teadusmarsi kõnekoosolekul väljendatud seisukohti. Vabaerakonna arvates on teaduse rahastamise otsustav suurendamine eduka ja endaga toime tuleva Eesti arengus põhimõttelise tähtsusega. 

Seotud inimene: 
Krista Aru

Kirsta Aru: kõrghariduse ingliskeelstumine mõjutab kogu ühiskonda ja riiki

Vabaerakonna saadikud saavad tänasel Riigikogu istungil vastuse oma arupärimisele, milles küsitakse Eesti kõrgkoolidc rahvusvahelistumise ja eestikeelse kõrghariduse kohta. Tänases haridussüsteemis on kõrgkoolidel motivatsioon pakkuda inglisekeelset õpet ning see mõjutab oluliselt kogu ühiskonda ja riiki. Arupärimisele vastab haridus- ja teadusminister Mailis Reps. 

Seotud inimene: 
Krista Aru

Krista Aru: Eesti üldhariduses tänaseni valitsev keelelõhe tuleb ületada

Tänasel Riigikogu istungil saab vastuse Vabaerakonna arupärimine, mis keskendusb eestikeelse õppe vajalikkusele alushariduses. Vabaerakonna saadikud soovivad teada, kuivõrd valmis ja paindlik on Eesti koolisüsteem erinevate etniliste ja rändetaustaga laste õpetamiseks eesti keeles ning millised on ministeeriumi plaanid eesti keele kasutamisel alushariduses senisest märksa tõsisemalt. Arupärimisele vastab haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Seotud inimene: 
Krista Aru

Herkel: saadete ja programmide rahastamine ei ole kohaliku omavalitsuse ülesanne

Täna on Riigikogus esimesel lugemisel Vabaerakonna esitatud Kohaliku omavalitsuse finantsjuhtimise seaduse muutmise eelnõu, millega soovib erakond piiri panna avalike vahendite eest saadete ostmisele PBK-lt.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakond: Riigihalduse ministri koht tuleb ära kaotada

Vabaerakonna saadiku, riigireformi probleemkomisjoni liikme Külliki Kübarsepa hinnangul on valitsusel mõistlik läbi viia riigireform valitsuses. Riigihalduse ministri Jaak Aabi tagasiastumise ajel on valitsusel mõistlik algatada riigihalduseministri ametikoha kaotamine.

Seotud piirkond: 
Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinn
Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Vabaerakonna juhatus: riigi paisumisele peab piiri panema peaminister

Vabaerakonna juhatus teeb peaministrile ettepaneku muuta oma 24. novembri 2016. aasta korraldust, mis reguleerib ministrite vastutusvaldkondi ja pädevust ministeeriumi juhtimisel. Vabaerakonna juhatuse ettepanek peaministrile on kaotada riigihalduse ministri ametikoht ning määrata sotsiaalministeeriumi vastutusvaldkonna eest vastutama ja seda juhtima üks minister-  sotsiaalminister.

Seotud inimene: 
Jaanus Ojangu

Krista Aru: Eestis on poole vähem riigipühasid kui Belgias

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees, kultuurikomisjoni liige Krista Aru esitab täna kolmeteistkümne saadiku poolt Riigikogule seaduseelnõu kuulutada emakeelepäev, 14. märts, riigipühaks.  

Aru sõnul on teada-tuntud fakt, et Eesti inimene töötab liiga palju. Pisut rohkem kui kolmandik Eesti elanikkonnast teeb ületunde. „Rahvastiku tervise arengukava 2009–2020“ järgi on tervise ja majanduse vahelised seosed väga laialdased: halb tervis vähendab töövõimeliste inimeste arvu, töötavate inimeste töötundide arvu ja produktiivsust.

Seotud inimene: 
Krista Aru