November 2018

Vabaerakond: riigi valitsemiskulusid saab vähemalt 100 miljonit eurot kokku hoida

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni hinnangul peab uue aasta riigieelarve senisest oluliselt rohkem panustama sotsiaal- ja riigikaitsesse, samuti hariduse, teaduse ja kultuuri edendamisse. Vabaerakond näeb nende kulude tõstmise võimalusi eeskätt riigiaparaadi ülalpidamiseks kuluva raha vähendamises.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakonna fraktsiooni esimees: kas Eesmaa ja Laanet eeldavadki, et kuluhüvitis on palgalisa?

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel kritiseerib riigikogu juhatuse liikmete, keskerakondlase Enn Eesmaa ja reformierakondlase Kalle Laaneti ettepanekut kaotada kuluhüvitised ja tõsta seejärel riigikogu liikmete palka.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakond jätaks presidendi ametiaja viie aasta pikkuseks

Vabaerakond nõustub Riigireformi Sihtasutusega olles sama meelt, et presidendi valimiste korda peab Eestis muutma. „Valima peab valimiskogu ja hääletusprotseduur peab olema selline, et see viib ka tulemusele ehk tühjade sedelite või muu boikoteerimisega pole võimalik valimisi nurjata. Põhiseaduse ühe isa Jüri Adamsi eestvõttel oleme koostanud ka sellekohase põhiseaduse paragrahvi uue teksti,“ ütleb Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel.

Seotud inimene: 
Andres Herkel
Jüri Adams

Vabaerakond: paistab, et riigieelarve rahakasutuse üle otsustab minister oma ukaasiga

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel kritiseerib rahandusminister Toomas Tõniste (Isamaa) suhtumist sadade miljonite eurode käsutamisse.

Tõniste vastas riigikogu infotunnis Vabaerakonna fraktsiooni küsimusele Eesti Energiale määratud 143 miljoni euro kasutamise kohta.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Haukanõmm: puuetega lastel ei ole aega oodata, mil maailm saab valitsuse meelest lõplikult valmis

Riigikogus läbis esimese lugemise Vabaerakonna algatatud puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille järgi tõusevad puuetega laste toetused pärast kaksteist aastat kestnud vaikelu.

Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Lutsepp: sõjaväekohtu süsteemi võiks välja töötada tsiviilkohtute alusel

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni ja parlamendi riigikaitsekomisjoni liikme Ain Lutsepa hinnangul on Eestisse sõjaväekohtute süsteemi loomine vajalik, et olla valmis kriisiolukordadeks. Ent juurde ei tohiks luua uut organit, vaid rakendada olemasolevaid võimalusi.

Seotud inimene: 
Ain Lutsepp

Vabaerakond: riigikogu tööst vabatahtlikult loobujad jäägu hinnalise „kingituseta“

Riigikogu lükkas häältega 50:12 tagasi Vabaerakonna algatatud eelnõu, mille sisuks oli saadikute hüvitise kärpimine riigikogust vabatahtliku lahkumise korral. Vabaerakonna ettepanek on piirata selline hüvitis ühe kuu palgaga ja see õigus saab tekkida, kui riigikogu liikmena on töötatud vähemalt kaks aastat.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakond Est-Fori projekti lõpust: Ratase valitsus on jätnud headel aegadel tuleviku kindlustamata

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel ütleb Est-Fori projekti lõppu kommenteerides, et nii valitsus kui Est-For tegid vigu, millega ignoreeriti nii avalikku arvamust kui läbipaistva asjaajamise põhimõtteid. „Ehkki Est-Fori loobumist võib mingis mõttes võtta avalikkuse võiduna, ei tohiks kuidagi kaasa joosta arusaamaga, et investeeringud on saatanast. Vastupidi, siit tuleb õppida, kuidas maandada riskid, pidada ühiskonnaga dialoogi ja teha mõistlikud investeeringud võimalikuks,“ on Herkel veendunud.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakond: Ratase valitsuse põlevkiviusk ja Eesti Energia eeliskohtlemine peab lõppema

Vabaerakonna keskkonnaprogramm toetub teadmistele, mitte emotsioonidele. "Meie eesmärk on pärandada järgnevatele põlvedele, meie lastele, puhas ja elurikas Eestimaa loodus. Peame vältimatult oluliseks ökoloogiliselt tasakaalus keskkonda, ent samal ajal loome vähese süsinikuheitega konkurentsivõimelise majanduse," kinnitab Vabaerakonna esimees Kaul Nurm.

Seotud inimene: 
Kaul Nurm

Vabaerakondlased küsivad minister Mäggilt, miks on tema ametikohta vaja

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon annab sisse arupärimise riigihalduse ministrile Janek Mäggile, kus soovitakse teada, miks ei ole haldusreform oma eesmärke täitnud. Haldusreform on läbi viidud. Valitsus on loobunud kohalike omavalitsuste rahalise sõltumatuse suurendamisest. „Milleks on riigihalduse ministri ametikohta praegu enam üldse vaja?“ pärivad vabaerakondlased.

Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Vabaerakond pärib ministrilt, miks on riik jätnud E-Eesti arendamise soiku

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon esitas arupärimise ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministrile Rene Tammistile. Fraktsioon juhib ministri tähelepanu asjaolule, et mida aktiivsemalt räägitakse riigireformist, seda enam nähakse lahendusena riigi IT-võimalusi erinevate teenuse ja ka suhtluskanalite pakkumisel.

Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Krista Aru: loodame, et Jüri Ratas ei andnud pelgalt tühja valimislubadust

Keskerakonna esimehe ja peaministri Jüri Ratase lubadus, et erakond viib ellu nende nimekirjaga liitunud endiste reformierakondlaste Andrei Korobeiniku ja Imre Sooääre soovi kehtestada Eestis sotsiaalmaksu lagi, on üllatav, sest veel eelmisel aastal olid keskerakondlased „lae“ kehtestamisele üksmeelselt vastu ja hääletasid samasisulise eelnõu riigikogu rahanduskomisjonis kiiresti maha.

Seotud inimene: 
Krista Aru

Vabaerakond küsib kultuuriministrilt, milles seisnes Eesti Kontserdi nõukogu „töövõimetus“

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon esitas kultuuriminister Indrek Saarele arupärimise, milles soovib teada, milles seisnevad ministri etteheited Eesti Kontserdi nõukogule ja selle esimehele Indrek Laulule, et kultuuriminister otsustas nõukogu tagasi kutsuda.

Seotud inimene: 
Krista Aru

Vabaerakonna juhatus valis aseesimeheks Elo Lutsepa

Vabaerakonna juhatus valis ülekaalukalt erakonna aseesimeheks Elo Lutsepa. Lutsepp sai 30. septembril toimunud erakorralisel üldkogul toimunud juhatuse liikmete valimistel kõigist kandideerinutest kõige rohkem hääli, ta pälvis 91 erakondlase toetuse.

Vabaerakonna esimehe Kaul Nurme ettepaneku poolt valida erakonna aseesimeheks Elo Lutsepp hääletas viis juhatuse liiget, kaks oli vastu ja kaks erapooletut.

Seotud inimene: 
Elo Lutsepp

Vabaerakond langetab tulumaksu ja liidab I ja II pensionisamba

Vabaerakond langetab palgalt makstavat tulumaksu 12 protsendini, otsustas erakonna esinduskogu 17. novembril Põlvas valimisprogrammi kinnitades.

“Nutikalt ja tõhusalt töötav inimene on ainus päris loodusvara, mis Eestil on,” ütles erakonna esimees Kaul Nurm pressiteate vahendusel. “Eesti riik korjab maksutulu praegu kokku töö tegemise pealt, mis pärsib Eesti majandust märksa enam kui raha kogunemise või raha kulutamise maksustamine. Vabaerakonna eesmärk on teha töötamine jälle tasuvaks.”

Seotud inimene: 
Kaul Nurm

Vabaerakond rändeleppest: „oih, mida meist nüüd küll arvata võidakse!“ – aeg võiks Eestis möödas olla

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel ütleb, et selline „oih, mida meist nüüd küll arvata võidakse!“- aeg võiks Eestis möödas olla. „Praegu esitatud kujul Vabaerakond avalduse teksti ei toeta. Kavatseme sellesse teha muudatusettepanekuid, mis väljendavad selgemini Eesti rahvuslikke huve ja on kriitilised raamistikus sisalduvate ohtude ja rännet idealiseeriva keelekasutuse suhtes,“ ütleb Herkel.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Herkel: kui palju jääks raha Eestisse, kui alandada kütuseaktsiisi Läti või Leedu tasemele?

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel ütles pärast peaminister Jüri Ratase vastamist Vabaerakonna esitatud arupärimisele kütuseaktsiiside kohta, et Vabaerakond arutaks hea meelega juba enne riigikogu valimisi, kui palju jääks Eesti ühiskonda alles raha, kui kütuseaktsiisi alandada Läti või Leedu tasemele.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakond jätab ÜRO rändeleppe toetuseta

Vabaerakonna esimehe Kaul Nurme sõnul oli ÜRO rändelepe arutlusel 19. novembri Vabaerakonna juhatuse koosolekul. „Pidevalt muutuvas maailmas on taolised rahvusvahelised aluskokkulepped kahtlemata vajalikud, kuid praegu kirgi küttev versioon ei ole Eestile vastuvõetav,“ ütles Kaul Nurm.

Seotud inimene: 
Kaul Nurm

Vabaerakond: liidame seniste valitsuste olematu regionaalpoliitika tulemusel tekkinud kaks Eestit taas üheks terveks Eestiks

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon andis üle seaduseelnõu, mille eesmärk on Euroopa Liidu (EL) struktuurifondide raha parem kasutamine Eesti tervikliku ja tasakaalustatud arengu huvides. Selleks tuleb valitsusel taotleda EL-ilt erandit Eesti jagamiseks kaheks eraldi piirkonnaks. „See võimaldab meil eurotoetuste tõhusamat kasutamist ja suurte sotsiaal-majanduslike erinevuste vähendamist Tallinna regiooni ja muu Eesti vahel.

Seotud inimene: 
Kaul Nurm
Andres Herkel

Herkel: võtad katuseraha vastu, oled paha; ei võta vastu, oled see loll, kes ei anna midagi

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel ütles riigikogus riigieelarve teise lugemise käigus peetud kõnes, et Eesti riik läheb järjest keerulisemaks. „Järjest raskem on ohjata kõikvõimalikke puuktegevusi. Nende kinnikeeramine on põrgulikult raske ja sellega ei ole erinevad valitsused hakkama saanud,“ rääkis Vabaerakonna fraktsiooni esimees.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Krista Aru: Eestist saagu maailma kõige puhtam riik!

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni aseeesimees ja riigikogu kultuurikomisjoni liige Krista Aru ütles riigieelarve teise lugemise käigus peetud kõnes, et selle aasta riigieelarve kõige suurem puudus on see, et puudub suur idee või aade. Ühtlasi rõhutas Aru, et kogu Eesti haridussüsteem on vaja tervikuna muuta eestikeelseks.

Seotud inimene: 
Krista Aru

Vabaerakond soovib väikeettevõtjate halduskoormust oluliselt lihtsustada

Vabaerakond riigikogu fraktsioon andis üle käibemaksuseaduse täiendamise seaduse eelnõu. Selle eesmärk on kehtestada käibemaksu maksustamisperioodiks kuni kümne töötajaga väikeettevõtjatele, mille käive on kuni 200 000 eurot aastas, üks aasta. Kui kuni kümne töötajaga väikeettevõtte käive on 200 000 – 2 000 000 miljonit eurot aastas, pikeneks käibemaksu maksustamisperiood kuni kolme kuuni. Samas ei takista muudatus ettevõtetel deklareerida käibemaksu soovi korral igakuiselt.

Seotud inimene: 
Enn Meri

Adams: referendumite lubamine on populistlik ja teostamatu

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige ja parlamendi põhiseaduskomisjoni aseesimees Jüri Adams ütleb viimasel ajal populaarseks saanud referendumite algatamise ettepanekuid kommenteerides, et on kolm olulist põhjust, mispärast neid peaks nimetama populistlikeks ja mitteteostavateks.

Seotud inimene: 
Jüri Adams

Vabaerakond: rändeküsimustele ideoloogiliselt „õige“ tooni kehtestamine riivab sõna- ja mõttevabadust

Eesti Vabaerakond ei toeta rändeleppe tingimusteta vastuvõtmist fakti pähe esitatud ideoloogiliste väärtushinnangute tõttu, mis kirjeldavad rännet eranditult positiivsetes toonides, nägemata neid probleeme, mis inimesi erinevates Euroopa riikides rahutuks teevad.

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakond: tänase päeva võitjad olid sotsid, kaotajad reformierakondlased ja EKRE

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkeli sõnul surusid erinevaid kokkuleppeid sõlminud sotsid riigikogus läbi ÜRO ränderaamistiku toetava avalduse teksti. Seejuures jäeti Eesti inimestele ütlemata, et ÜRO ränderaamistiku sõnastustes leidub hulk probleeme ja rännet põhjendamatult idealiseerivaid loosungeid.

Seotud inimene: 
Andres Herkel