Vabaerakond kutsub üles toetama Tartu Maarja kiriku taastamist: praegune olukord on nagu v

Uudised08.06.2018

Tartu Maarja kirik on praegu väga koleda väljanägemisega hoone Tartus Pepleri ja Kuperjanovi tänava nurgal.

Maarja kogudus on ajalooliselt olnud Tartu ümbruse ja Tartu linna eestlaste esimene kogudus. Kiriku ajalooline hoone asus Tartu ülikooli peahoone kohal, selle lasi õhku Tartu vallutanud Vene sõjavägi 1708. aastal Tartu linna hävitamise käigus. Kiriku uus hoone valmis alles 1842. See ehitati linna piirist väljapoole. 1941. aasta sõjasuvel põles see maha, purustatuna Tartu põhjaosa hoidnud nõukogude vägede suurtükitulest. Maarja kogudus pidas kogu nõukogude aja jumalateenistusi Peetri Kiriku hoones Narvamäel.

Kõik teised sõja ajal purustatud või nõukogude võimu poolt ära võetud kirikuhooned on taastatud ja kasutusele võetud. Miks seda ei juhtunud Maarja kirikuga?

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige, parlamendi põhiseaduskomisjoni aseesimees Jüri Adams rääkis riigikogu suures saalis, kuidas ta küsis kultuuriminister Indrek Saarelt (SDE) riigi seisukohta Tartu Maarja kiriku taastamise toetamise küsimustes.

“Minister silmanähtavalt ärritus selle peale. Kui ma õigesti aru sain tema kehakeelest ja hääletoonist ja sõnadest, siis see põhiline vastus seisnes selles, et Tartus on juba nii palju kirikuid taastatud, nii tohutult raha sinna läinud, ja nüüd tullakse veel ühe kiriku taastamiseks rahasooviga. 5. juunil ilmus Tartu Postimehes kultuuriministeeriumi kantsleri Tarvi Sitsi intervjuu samal teemal. Intervjuu sisu võib kokku võtta selliselt, et ärge küsige raha, niikuinii sellist raha riik ei anna.

Mina tartlasena, kelle kõik esivanemad on vähemalt 150 viimast aastat olnud Maarja koguduse liikmed, on lapsepõlvest olnud teada, et on olemas selline kirik, on tema hävinud hoone, on olemas kogudus jne, aga ma olen ilmselt teinud sellised järeldused, et kui mina tean, siis järelikult kõik teavad. Aga härra Saare ja härra Sitsi puhul tuleb välja, et nemad lihtsalt ei tea seda probleemi. Tartus on tõesti taastatud ajalooline Jaani kirik ja Pauluse kirik. Aga miks siis õigel ajal ei tõstatatud küsimust Maarja kiriku taastamisest, mikspärast seda räägitakse alles praegu? See küsimus tõstatati, aga omandireformi komisjonid andsid sellele eitava vastuse: ei kuulu taastamisele. Hoone oli sellisel kujul, et torn oli lammutatud, ümber ehitatud Eesti Põllumajandusakadeemia spordihooneks ja võib-olla mitmedki teist on seal kas palli mänginud või kergejõustikku teinud.

Maarja kogudus sai kirikuhoone tagasi aastal 2009. Kultuuriministril Indrek Saarel tuleb aru saada, et ta ei pääse sellest, et Eesti riigil tuleb anda oma panus selle kirikuhoone taastamisse. Seal on mitu põhjust. Üks on ka see, et see on see koht, kust said alguse Eesti laulupeod, nii esimene 1869 kui ka teine 1879.

Tartus on veel teisi asju, mis tuleb taastada. Üks on Peetri kiriku koolimaja. Samuti kerkib kindlasti küsimus vana Raadi mõisa peahoone taastamisest, mida te kindlasti olete märganud varemete kujul praeguse Eesti Rahva Muuseumi kõrval. Ja siis jääb muidugi ajalooline küsimus kivisillast, kas seda on võimalik ja vajalik taastada. Maarja kiriku taastamise küsimus on reaalne küsimus, see on ka reaalsete inimeste küsimus – see ei ole nagu Niguliste, kus ei ole kogudust, või vene õigeusukirik, mis on tegelikult rahaline jokk-mäng,” selgitas Jüri Adams riigikogu suures saalis, miks on vaja taastada Tartu Maarja kirik.

“Valdav osa sõja ja okupatsiooni tagajärgede parandamisest, seal hulgas ka kirikute hoonete taastamisest ja tagastamisest, on Eestis juba ammu tehtud – ja noorema põlvkonna teadvusest on need mured kustunud. Aga praegune olukord on nagu veritsev haav Tartu linna ja terve Eesti kehal. Seda ei saa terveks ravimata jätta!” lisas Adams.

Annetusi kiriku taastamiseks saab teha annetustelefonidel:

9001842           5 EUR

9001941          10 EUR

9002019          50 EUR

või  tehes ülekande Tartu Maarja Kiriku SA arveldusarvele Swedbankis  EE132200221021269201

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.