Vabaerakond: peaprokuröri ametiaega peab pikendama

Pressiteade, Uudised28.10.2019

Vabaerakonna juhatus on sügavas hämmingus, et peaprokuröri valimisest on saanud avalikkuse ees poliitilise võidupunkti saamise koht. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on seadnud uue IT ja väliskaubanduse ministrikandidaadi sõltuvusse vastuvõetava peaprokuröri leidmisega. EKRE esimees Mart Helme on öelnud, et nad ei kavatse nimetada uut IT ja väliskaubanduse ministri kandidaati enne, kui valitsus on leidnud neile vastuvõetava peaprokuröri.

Eesti Vabaerakonna juhatus leiab, et selline käitumisviis õõnestab prokuratuuri autoriteeti ja kahjustab tema sõltumatust.

„See avaldus on seda hämmastavam, et selle loogika alusel jätkaks peaprokuröri ametis inimene, kes just EKRE-le ei sobi. Teistele valitsuspartneritele ju sobib. Samuti kahjustab EKRE tasakaalu valitsuses iseenda kahjuks. Selle avalduse loogika on sama jabur, kui ühes kultusfilmis kõlanud lause, et „ma keeldun Teie poolt pakutavat und magamast””, kommenteeris Mart Helme avaldust Vabaerakonna juhatuse liige Ain Ostra.

Arukas ja oma inimestest hoolivas Eestis võiks eeldada, et valitsus tegeleb riigi juhtimisega ja riigi ees seisvate probleemide lahendamisega just nii, nagu valimislubadustes lubati. Selleks on valija andnud valitsusele mandaadi ja neil on õigus nõuda selle täitmist. Täna näeme kahjuks aina enam korduvat mustrit, kus üks valitsuse osaline teeb kokkuleppimata avaldusi, teine vaidleb vastu või siis vabandab ja kolmas osaline laiutab vaikivalt käsi. Meenutame, et viimastel parlamendi valimistel olid nii EKRE kui ka Keskerakonna lubadused totaalselt üle võlli. Need kaks erakonda bluffisid valijatele kõige rohkem. Nende pooltud antud lubadused olid katteta ja antudki vaid häälte püüdmiseks. Tulemuseks on olukord, kus tegeletakse peamiselt asendustegevusega. Kas ühe valitsuserakonna volikogu peab ikka tegelema vähemusgrupi tagakiusamisega?

Lühikese aja jooksul oleme Eestis kogenud meeletut vastandumist. Avalikkuses on üha enam kuulda, et ametis olev valitsus on kõiki ammu ära tüüdanud. Kahjuks ei ole ka mõistlikku alternatiivi, sest Reformierakonna üleolevat valitsemise stiili ei igatse enam keegi taga.

Eesti Vabaerakond leiab, et peaprokuröri ametiaega peab pikendama üheksa aastani. Selle tulemusena tagatakse prokuratuuri sõltumatus ja autoriteet. Poliitilises tõmbetuules ja avalikkuse suure tähalepanu all olles ei saa teha ükski peaprokurör hästi oma tööd.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.