Vabaerakond tahab peaministrilt teada, miks töötab valitsus salaja suurärimeeste huvides

Uudised22.03.2018

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon nõuab peaminister Jüri Rataselt aru Tartu lähistele tselluloositehase kavandamisega tegeleva OÜ Est-Fori ja valitsuse varjatud suhete kohta.

21. märtsil avalikustas rahvusringhäälingu telemagasin “Pealtnägija” järjekordsed faktid valitsuse ja OÜ Est-For Investi pikaajalisest koostööst. Kohtumine, kirjavahetus ja kokkulepped toimusid mullu veebruaris. Loost selgus, et tehingutes osalesid kõikide koalitsioonipartnerite ministrid: Urve Palo (SDE), Marko Pomerants (IRL), Mihhail Korb ja Kadri Simson (mõlemad KE). Valitsuse tegevus oli koalitsiooniülene ja koordineeritud.

“Vabaerakonna fraktsiooni saadikud on pärinud aru Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) ja OÜ Est-For Investi kokkulepete kohta keskkonnaministrilt. Pealtnägija saate valguses saame öelda, et vastustes ei oldud parlamendisaadikute suhtes ausad,” ütles arupärimise üle andnud Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Külliki Kübarsepp.

Vabaerakonna fraktsioon soovib peaminister Jüri Rataselt saada vastuseid, milline on tema suhtumine ja teadmine seoses nelja ministri kohtumisega Est-For Investi esindajatega 2017. aasta veebruaris ja miks polnud kohtumisel peaministrit. Saadikud soovivad teada, kuidas valitsus seal fikseeritud soove on täitnud ja millised tegevusplaanid on seatud, kui palju raha on selle koostööleppega seonduvalt kulutatud ja kui palju on veel plaanis kulutada.

Veel huvitab saadikuid, miks ei ole selle kohtumise fakti ja seal sündinud kavatsusi siiani avalikustatud ja milline on peaministri hinnang, et nii keskkonnaministeerium kui ka tselluloositehase investorid kasutavad samaaegselt sama objekti heaks sama advokaadibürood. Lisaks tahavad saadikud teada, millised on olnud peaministri soovitused keskkonnaministrile pärast selle fakti teatavaks tulekut käesoleva aasta veebruaris.

Kuna investorite soovide alusel muudeti RMK kestvuslepingute poliitikat märkimisväärselt, küsisid saadikud, kas sellisest tegevusest teavitati ka peaministrit ning kas ja milline oli arutelu valitsuskabinetis. Investorid on välja toonud, et analoogseid kokkuleppeid ja riigipoolseid investeeringuid on suurettevõtjate kasuks tehtud varemgi. Saadikud soovivad peaministril välja tuua, milliste objektide puhul on tehtud analoogseid leppeid, kui palju need on riigile maksma läinud ning millised on peaministri järeldused ja tegevusplaanid selle juhtumi valguses.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.