Vabaerakond taunib valitsuse otsust taganeda teadusrahastuse suurendamise lubadusest ja üldrahvalikust leppest

Pressiteade28.05.2019

Eesti Vabaerakonna esmaspäeval koos olnud juhatus leiab, et valitsuskoalitsiooni otsus külmutada vastuvõetud riigieelarve strateegias teadusrahastus praeguse 0,71% tasemele SKT-st on šokeeriv ja näitab kujukalt, kuidas võimule pääsenud erakonnad küüniliselt oma sõnu söövad ja kergekäeliselt Eesti arengule üliolulistest sammudest loobuvad. Mäletatavasti oli just nii eelmise kui ka praeguse valitsuse haridus- ja teadusminister Mailis Reps see, kes läinud sügisel häälekalt nõudis, et teadusrahastuse suurendamine 1%-ni nõuab ühiskondlikku kokkulepet. Ühiskondlik kokkulepe sündis ja 19. detsembril 2018 kirjutasid sellele presidendi juuresolekul alla kõigi erakondade, sh ka Vabaerakonna, juhid. Leppest jäi kõrvale ainult EKRE, kes nõudis rahastuse tõstmist veel poole suuremal määral. Peaminister Ratas ruttas toona kinnitama, et kui sõna antakse, siis tuleb seda ka pidada.

Niisiis on peaminister praeguse strateegiaotsusega oma sõnast taganenud ja valitsus on taganenud ka koalitsioonileppes sisalduvast samast 1% lubadusest. Vabaerakond küsib: kuidas me saame sellist valitsust usaldada ja milliseid taganemisi on veel oodata? Tundub, nagu ei oleks võimuerakonnad koalitsioonilepet sõlmides teadnud, mida nad teevad ja lubavad.

Vabaerakond leiab, et teadusrahastuse kinnikülmutamine on suureks löögiks teadus- ja arendustegevuse elujõule ning Eesti arengule tervikuna, mille tagajärjed on ettearvamatud. Kutsume valitsust üles austama ühiskondlikku lepet ja teadusrahastuse kohta käivat eelarvestrateegia punkti uuesti üle vaatama.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.