Vabaerakond teeb ettepaneku, mis annaks tööd ja leiba 7000 taluperele

Uudised06.11.2018

Vabaerakond leiab, et riigile kuuluvat metsa ei peaks majandama vaid suur riigiettevõte, vaid metsakinnistuid võiks rentida majandamiseks ka taluperedele.

“Riigikapitalismile Eesti metsades ei ole õigustust,” rõhutas Vabaerakonna esimees Kaul Nurm. “Riigimetsa ei pea majandama riiklik monopol, seda võiks teha sealsamas elavad inimesed. 200-300 hektarit metsa annab heaperemehelikult majandades taluperele tööd ja leiba terveks aastaks.”

Riigimetsa Majandamise Keskus sai enda kätte 1,2 miljonit hektarit metsa selle eest kroonigi maksmata, ja kasutab Nurme sõnul seda eelist erametsaomanike ees turu solkimiseks. “Linnameestest poliitikud on jätnud mulje, et elu maal on võimalik ainult peale makstes. Vabaerakond teab, et mõtestatud ja sisukas maaelu ei vaja üksnes armuande, vaid võimalust ausas konkurentsis tööd ja äri teha,” rõhutas Nurm.

“Me ei kujuta ette, et pool Eesti põllumaast kuuluks ühele suurele riigi agrovalitsusele, aga metsas oleme samasugust riigiettevõtet hakanud loomulikuks pidama. Selles pole midagi loomulikku, riik ei saa kunagi paremaks peremeheks kui kohalik talupere , metsaomanik või hoolas ettevõtja.”

Riigimetsa majandamiseks välja rentimine annab maapiirkondadele tugeva sotsiaalse turvatunde ja loob ärilise stiimuli ka koostööks kohalike metsamajandajate vahel. “Kusagil on kasulikum koos saekaatrit pidada, kusagil IKEA-le puitdetaile treida, kusagil liimpuitu valmistada – ainult kohalike inimeste nutikus ja teenimise soov suudavad sellised võimalused tõhusalt üles leida ja enda kasuks tööle panna,” selgitas Nurm.

RMK-le jääb Vabaerakonna kava kohaselt majandada 300 000 hektarit looduskaitseliste piirangutega metsi, samamoodi rendilepingute hoidmise ja nende üle järelvalve teostamine.

Vabaerakonna esimehe sõnul peab valitsuse kõige tähtsam ülesanne olema maakondadesse ettevõtluse ja töökohtade tagasitoomine. „Niipea kui anda investoritele võimalus saada Võrru või Põlvasse tehtavalt investeeringult näiteks pool tagasi, luuakse motivatsioon Lõuna-Eestisse investeerida. Praegu seda pole,“ märkis Nurm.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.