Vabaerakonna aseesimees: tselluloositehase rajajad võinuks vältida annetusi Reformierakonn

Uudised06.06.2018

Vabaerakonna aseesimees Kaul Nurm arvab Est-Fori uue plaani kohta rajada tselluloositehas seni spekuleeritud Tartu linna külje all asuva piirkonna asemel Tabiverre, et see ei muuda suures plaanis midagi.

“Kes vähegi viitsib kaarti vaadata, siis Tabiveres ei ole peale Saadjärve ühtki arvestatavat veekogu, kuhu suunata tehasest väljuv reostatud vesi. Kui isegi uskuda arendajate seisukohti, et vee ärajuhtimiseks tuleb ehitada torustik kuni Emajõeni, siis viimase ega Peipsi probleemi ei lahenda see kuidagi,” selgitab Nurm.

Est-Fori tselluloositehase põhiprobleem seisneb selles, et projekt on kaotamas avalikku usaldust. “Arendajad on teinud vea planeeringu lähteülesande püstitamisel. Kui ettevõtjatel on tõsine soov rajada tselluloositehas Eestisse, ja mitte Tartusse, tuleks ka lähteülesanne püstitada vastavalt – millisesse asukohta ja millistel tingimustel on sellise tehase rajamine Eestisse üldse võimalik? Samuti oleks võinud arendajad ja nendega seotud isikud vältida annetusi eriplaneeringu seadusemuudatusi riigikogus läbi surunud Reformierakonnale. Sellega loodi avalikkusele mulje, et erakondade soosingut on võimalik osta,” märgib Nurm.

Valitsus kaotas Vabaerakonna aseesimehe hinnangul usalduse juba eriplaneeringut algatades. “Näiteks Rail Balticu projekttaotluses Euroopa Komisjonile ei kohkunud Jüri Ratase valitsus tagasi sotsiaalmajanduslike mõjude kohta valeandmete esitamisest. Kodanikud ei usu enam, et valitsus suudaks oma tegevuses tugineda aususele, õiglusele ja ka uuringutega saavutamisel uuele teadmistepõhisusele. Sest valitsus surub alati läbi oma tahtmise, kui poliitiline otsus on selline,” kritiseerib Vabaerakonna aseesimees.

Nurme meelest oli viga Tartumaa omavalitsused jätta sõnaõigusega eriplaneeringu protsessi kaasamata. “Kuigi näiliselt on arenduse sihtkohaks valitud nüüd nõrgem vastane, Tartu vald, ei kao sellega Tartu linn planeeringumenetlusest kuhugi. Tartu linna poolt kavandatava tselluloositehase eriplaneeringu vaidlustamine halduskohtus on ilmekaks tõestuseks sellest, et kodanike usaldus Ratase valitsuse ja arendajate poolt suunatud planeeringumenetluse vastu on kadunud,” lisas Nurm.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.