Vabaerakonna juhatuse liige kohustuslikust lasteaia ideest: uskumatu, et seda ütleb kuue l

Arvamus, Uudised12.06.2018

Nagu välk selgest taevast tabas äsja avalikkust uudis, et haridusminister Mailis Reps tahab lasteaia muuta kohustuslikuks. Statistika järgi käib Eestis lasteaias 94% eelkooliealistest lastest. Sellest siis väikest arvutust tehes järeldus, et neil 6% lastel, kes ei käi praegu lasteaias, on hilisemas elus raskem sotsialiseeruda. Uskumatu, et seda ütleb kuue lapse ema.

Minul polnud omal ajal õnne päevagi viibida lasteaias ja pidin oma pere keskel kooli minekuni hakkama saama. Ometigi olen saanud hakkama väga erinevates kollektiivides ja keskkondades.

Repsi mõte on eriti kummaline äsja läbi viidud haldusterritoriaalse reformi valguses. Paljudes vallakeskustest kaugemal oodatakse hinge kinni hoides, millal jõuab järg nende lasteaia uste sulgemiseni. Nüüd siis aga selline jabur idee. Kui väikeses maa-asulas lasteaed suletakse ja samas muudetakse lasteaias käimine kohustuslikuks, tuleb lapsevanemal igal hommikul (tasuta ühistranspordiga!?) sõita vallakeskusse, et laps lasteaeda viia. Siis sõita taas koduasulasse tagasi, et jõuda tööle ja õhtul korrata sama teekonda. See on lihtsalt solvav peredele väljaspool suuri linnu. Meie riiki juhtiv minister tõestas selle avaldusega, et ta Tallinnast või Tartust kaugemale ei näe.

Vabaerakond on seisukohal, et riik peab võimaldama kodulähedase lasteaia- ja algkoolikoha igale lapsele vaatamata sellele, kas ta elab maal või linnas. Lapse arenguks on ülioluline tema pere ja perega koos veedetud aeg. Seepärast jahmatas haridusministri, kes ise on paljulapseline ema, idee kohustuslikust lasteaiast eriti. Tema selgitus „…oluline on see, et lapsel on kogu aeg silm peal ja me näeme, kuidas ta areneb,“ meenutab aga kollektiivseid kasvatusmeetmeid varajasel nõukaajal.

Eesti lapsed on näidanud rahvusvaheliselt ülihäid tulemusi oma õpiedukuses. Ärgem sundigem neid ühetaolise haridussüsteemi alusel õppima juba alates lasteaiast. Peame eelkoolieas arendama oma lastes empaatiavõimet ja loovust, mitte nõudma neilt normeeritud teadmisi. Kui peres on kodune lapsevanem või on vanavanemad valmis oma aega panustama, saab laps suurepäraselt areneda ka lasteaias käimata. Igal perel peab selles küsimuses jääma vabadus valida oma lastele sobivaim variant.

Elo Lutsepp,

Vabaerakonna juhatuse liige

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.