VAATA, millised VIIS erakonda blufivad lubadustega räigelt üle

Uudised, Valimisprogramm18.02.2019

Rahandusministeerium avaldas erakondade valimislubaduste maksumuse. “Ilmneb, et Vabaerakond on oma poliitiliste lubaduste hinnalipikuga üks vastutustundlikumaid erakondi,” rõõmustab Vabaerakonna esimees Kaul Nurm.

Vabaerakonna prioriteet on haridus- ja teaduspoliitika, kuhu erakond soovib lähtuvalt 2019-2023. aastate eelarvebaasist suunata 463 miljonit eurot täiendavat raha. Sellest:

  • ​260 miljonit eurot õpetajate keskmise palga tõstmiseks 2023. aastaks 2570 euroni;
  • 141 miljonit eurot teaduse ja innovatsiooni rahastamiseks 1%-ni SKT-st;
  • 39 miljonit eurot lasteaia kohatasu kaotamiseks;
  • 13 miljonit eurot lasteaia pedagoogide palgakasvuks;
  • 11 miljonit eurot doktoranditoetuse kasvuks 80%-ni keskmisest palgast.

“Samuti on meile oluline ühenduste loomine ja regionaalpoliitika ning e-riigi arendamine. Sellesse valdkonda suuname kokku 251 miljonit lisaeurot. Sellest 200 miljonit eurot põhimaanteede ehitamiseks neljarealiseks, 33 miljonit eurot Suurele väinale püsiühenduse rajamiseks ja 25 miljonit eurot kiire interneti viimiseks iga maamajapidamiseni,” loetleb Vabaerakonna esimees.

Vabaerakonna rahaliselt kõige suuremad lubadused puudutavad sotsiaal- ja tervishoiupoliitikat. Selle mõju eelarvele hindas rahandusministeerium 132 miljonile eurole.

“Sotsiaalkaitses on Vabaerakonna valimislubaduste maksumuseks kokku 93 miljonit eurot töötavate pensionäride riiklike pensionite maksustamise lõpetamiseks ja nende töötasule 500 eurose tulumaksuvabastuse rakendamiseks, kuus miljonit eurot viipekeeletõlkide õppe taastamiseks ja2,5 miljonit eurot pikaajalise omastehoolduse süsteemi koduvälise hoolduse võimaluste loomiseks,” nimetab Nurm põhilisi kulutusi.

Praeguste pensionimaksete ümbersuunamine II sambast I sambasse tõstaks rahandusministeeriumi hinnangul rahvapensioni keskmiselt 125 eurot kuus ja tooks riigieelarvesse raha juurde 91 miljonit eurot.
Perepoliitikas kulub Vabaerakonna kõige suurematele rahalistele lubadustele:

  • ​30 miljonit eurot igale lapsele tasuta huviringi võimaldamiseks;
  • 25 miljoni eurose maksumusega abikaasade ühisdeklaratsioonide taastamine;
  • 24 miljoni euroga igale lapsele tasuta lasteaiatoidu tagamine;
  • üheksa miljonit eurot üksikvanematoetuse tõstmiseks lapsetoetuse tasemele.

Tervishoiupoliitikas kulub Vabaerakonna kulukamateks valimislubadusteks ​19 miljonit eurot tööandjatele mõeldud maksuvabastuse piiri tõstmine töötajate tervise- ja spordikulude hüvitamisel 100 eurolt 300 eurole ja kolm miljonit eurot arstide ravivigade vastutuskindlustuse loomiseks.

Rahandusministeerium jättis rahaliselt hindamata Vabaerakonna soovi tervishoiukulude tõstmiseks, et tagada arstiabisüsteemi kättesaadavus ja teenuste hea kvaliteet. “Konsultatsioonide käigus hindas rahandusministeerium nende meetmete täiendavaks maksumuseks umbes 110 miljonit eurot aastas,” räägib Kaul Nurm.

“Vabaerakonna majandus- ja maksupoliitika täiendav mõju riigieelarvele on 23 miljonit eurot ning riigikaitse- ja sisejulgeoleku poliitika oma 23 miljonit eurot. Näiteks Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti töötajate palkade sidumist Eesti keskmise palgaga hindas ministeerium 9,4 miljoni euro vääriliseks,” lisab Nurm.

Seevastu kõige suuremad valimislubadustega blufijad on EKRE, sotsid, Keskerakond ja Eesti 200. Nende lubadused maksaksid kõigi maksumaksjate jaoks mitmeid miljardeid eurosid. Mille või kelle arvelt tuleb aga hinnaliste lubaduste kate, ei suutnud rahandusministeeriumi analüütikud tuvastada.

VAATA, millised on viis kõige süüdimatumalt blufivat erakonda:

EKRE – 2,764 miljardit eurot;

Sotsiaaldemokraadid – 2,537 miljardit eurot;

Keskerakond – 1,506 miljardit eurot;

Eesti 200 – 1,484 miljardit eurot;

Rohelised – 1,459 miljardit eurot.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.