Reklaamiseaduse ja isikuandmete kaitse seaduse muutmise seaduse eelnõu (EL määruse rakendamine, poliitreklaami läbipaistvus) eesmärk võib olla mõistetav, kuid toob kaasa erinevatele osapooltele palju kohustusi.
Määrust rakendava seaduseelnõu seletuskirjas on selgelt öeldud, et reklaamihinna kallinemise tagajärjel võib tekkida oht, et poliitreklaam muutub rahaliselt kättesaamatumaks väiksematele poliitikas osalejatele ja üksikkandidaatidele. Proportsionaalselt enam puudutavad määruse nõuded kohalikel valimistel kandideerijaid, kuna seal on valimiskampaaniad rohkem indiviidipõhised ja tihti kandideeritakse valimisliitude nimekirjas.
Vabaerakonna KOV2025 kampaaniajuhi ja Tartu nimekirja eestvedaja Vahur Kollomi sõnul on poliitiline konkurents pärast määruse rakendamist veelgi ebaõiglasem: “Poliitiline konkurents on Eestis ebaõiglane ja tugevalt riigi rahastusel olevate erakondade poole kaldu. Kautsjoni küsimise nõue on eriti ebanormaalne, sest ainult riigikokku valitud erakonnad saavad kautsjoni tagasi. Rääkimata kautsjoni summa suurusest, mis selgelt moonutab poliitilist konkurentsi.” leiab Kollom.
Ta toob välja ka tõsiasja: “Isegi Euroopa komisjon peab Euroopa Parlamendi valimistel küsitavat kautsjoni liiga kõrgeks. Eesti võimuesindajate mõte, et kautsjon on mõeldud kergekäelise kandideerimise tõkestamiseks, on ajale selgelt jalgu jäänud. Sisuliselt on aga kautsjon lihtsalt kiusuelement, mis täidab poliitilise eliidi huve ja ei aita kuidagi kaasa demokraatia arengule Eestis.”
Määrusega ei muudeta poliitkampaaniate korraldamist ja rahastamist reguleerivaid norme. Kuid arvestades Eesti riigis erakondade jaoks kehtivaid rahastamise põhimõtteid ja valimiste korraldust, muutub olukord määruses sisalduvate nõuete tõttu väiksemate organisatsioonide jaoks veelgi ebavõrdsemaks.
Vabaerakond Aru Pähe on seisukohal, et poliitilist konkurentsi peab avama ja tagama suurema võrdsuse. Erakonna esimees Märt Meesak selgitab: “Vabaerakond on alati olnud ja jääb demokraatia valvuriks. See on juba meie erakonna geenides üle kümne aasta. Näeme selles määruses selget ohtu demokraatiale, kus võimu kinnistamine igaveste parlamndierakondade poolt ainult kasvab. Kui Eesti tahab ka edaspidi olla demokraatlik ja vabade ning võrdsete kandideerimis võimalustega riik, on vaja astuda mitu selget sammu määruse leevedmiseks siseriiklikult.”
Vabaerakond Aru Pähe leiab, et Euroopa Liidu määruse valguses on vaja kiiremas korras astuda riigi siseselt kolm kiiret sammu. Rõhutame, et välja pakutud muudatused ei too kaasa riigile lisakulutusi:
1. Kõigile nimekirjadele, olenemata suurusest peab tagama võrdsed võimalused oma poliitiliste seisukohtade edastamiseks valimiste eelselt Eesti Rahvusringhäälingus.
2. Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel on vaja muuta organisatsioonidele määratud kautsjoni tasumise korda. Kautsjoni suurus peab olema proportsioonis erakonnale antava riigi toetusega. Mida suurem toetus, seda suurem kautsjon.
3. Poliitilise konkurentsi avamiseks on vaja langetada valimiskünnist.
Märt Meesak: “ERR on kõigi maksumaksjate oma ning selle kaudu selgelt reguleeritud valimiseelsed kampaaniad kõikidele võrdsetel alustel tagaks poliitilise konkurentsi, olenemata rahakoti paksusest või nimekirja pikkusest. Kautsjoni tasumine on enim jõukohane riigieelarvest toetust saavatele erakondalele ja nende kautsjon tuleksi hoida kõrgem. Riigi toetuseta erakondadele
aga üldse ära kaotada. See distsiplineeriks ka riigieearvelist toetust saavaid erakondi finantsiliselt paremini majandama. Valimiskünnis on aga meelevaldne instrument ning enamus poliitilisi oragisatsioone ei tohiks kandideerida mitte sellepärast, et riigieelarvelist toetust saada, vaid poliitilist võimu teostada. On aeg Eesti demokraatias astuda järgmine samm poliitilise avatuse ja vabaduse poole. Vaba on olla parem!”