Vabaerakonna juhatus saatis kuuele parlamendierakonnale ja 2019 Riigireformi SA memorandumile alla kirjutanud erakonna esindajale pöördumise. Pöördumine saadeti: erakond Eesti200 Kristina Kallas, Erakond Isamaa Priit Sibul, Eesti Keskerakond Jüri Ratas, EKRE Henn Põlluaas, Eesti Reformierakond Arto Aas ja Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond Kalvi Kõva. Koopia saadeti kõikidele Eesti meediamajadele.
Järgneb Vabaerakonna juhatuse pöördumine täismahus:
Tere
Riigikogu esimees on kirjutanud arvamuskirjutise 3. septembril 2024, pealkirjaga: “Mida mõelda järgmise presidendi valimise puhul.” Peale seda on ajakirjandus teemat lahanud ja riigikogus olevad erakonnad omi seisukohti sinna juurde lisanud. Nagu ikka, kõikidel on erinev nägemus. Muust Riigireformist pole aga jutte üldse.
Vabaerakonna juhatus tuletab aga kõikidele tänastele riigikogus olevatele erakondadele meelde ühte tõsiasja. Nimelt kirjutasid 21.02.2019 kõik tänased riigikogus esindatud erakonnad alla ühismemorandumile. Riigireformi SA poolt koostatud reformikavale kirjutasid alla Keskerakond, Reformierakond, EKRE, Eesti 200, SDE, Elurikkuse Erakond, Isamaa ja rohelised. Memorandum kus lubati vajadust viia ellu järgmise kahe valimistsükli (2019- 2027) jooksul reform riigipidamise uuendamiseks.
Vabaerakonna juhatus juhib tähelepanu, et esimene tsükkel 2019- 2023 on möödas ja teine tsükkel jõuab poole peale. Mida aga pole, on lubatud riigi reformimine ja selles ka presidendi valimise reform. Esimesel etapil 2019-2023 ei tehtud lubatust midagi, kuigi alla kirjutasid kõik toonased erinevate koalitsioonierakondade esindajad. Vabaerakond tunneb tõsist muret, et Eesti juhtivate erakondade sõnad ja kahjuks ka allkiri ei tähenda täna mitte kui midagi. Kas seda võib tõlgendada kõikidele nende tegevustele tänases Eesti poliitikas?
Head allakirjutajad erakondadest riigikogus: erakond Eesti200 Kristina Kallas, Erakond Isamaa Priit Sibul, Eesti Keskerakond Jüri Ratas, EKRE Henn Põlluaas, Eesti Reformierakond Arto Aas ja Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond Kalvi Kõva. Te olete pannud allkirja, kuid nii kui valimised on möödas, te oma sõna ei ole pidanud. Vabaerakond küsib, kas teie nimi ja allkiri ongi nii lihtsasti igale poole lisatav ja kasutatav? Te ei pea lugu ei oma nimest ega allkirjast? See sobib kõikjale enne valimisi ja hiljem ei ole teil piinlik, kui olete osutunud lihtsaks valetajaks?
Näeme Vabaerakonna juhatuses ka eelnevas nimekirjas teist probleemi. Pooled toonastest allkirjutajatest ei esindagi enam üldse sama erakonda. Millisest “sõna on tegu” põhimõttest me saame rääkida? Vabaerakonda häirib, et enne valimisi kirjutatakse kõikjale alla ja peale valimisi unustatakse kõik. Tehing ja käitumine on ainult valijate häälte saamiseks, mitte rohkemaks. Valijaid peetakse rumalaks, lühikese mäluga manipuleeritavaks massiks.
Vabaerakond tuletab meelde, et kõik allakirjutajad on lubadused reformideks andnud, ka presidendi valimiste reformis, mis on Riigireformi SA poolt selgelt välja pakutud. Isegi, kui nüüd mööndakse, et sellega ei olda 100% nõus, siis ometigi alla kirjutamisega nõustuti, et seda reformi on kaheksa aasta jooksul vaja. Täna on sellest lubatud kaheksast aastast möödas 6,5 aastat ja mitte ühtegi lubatud reformi pole teostatud. Nüüd väita, et enam ei ole aega seda muuta, on silmakirjalik ja ise enda saamatuse tunnistamine.
Vabaerakonna juhatus kutsub üles kõiki alla kirjutanud isikuid ja erakondi vastama avalikult küsimustele:
1. Miks osaleti allakirjutamisel, kui tänaseks ei ole ühtegi lubatud tegevust ellu viidud?
2. Millal kavatseb allakirjutanu või erakond oma lubadused täide viia?
3. Kas keegi soovib oma allkirja antud memorandumilt tagasi võtta?
Vabaerakonna juhatuse arvates saame ainult nii ausalt, otsekoheselt ja läbipaistvalt edaspidi sellistesse poliitikute lubadustesse suhtuda. Eesti poliitikud ja erakonnad peavad hakkama oma sõnade ja tegude eest vastutust kandma. Rahvas on ausa ja läbipaistva valitsemise ära teeninud. Enam rohkem Eestimaa inimeste ja riigi poliitikute üksteisest kaugenemine ühiskonnas välja ei kannata. Vabaerakond kutsub olema rohkem nõudlik ja esitama ka rohkem küsimusi oma esindajatele kohalikus omavalitsuses, riigikogus ja ka valitsuses. Valija sõna ei tohi maksta ainult kord nelja aasta tagant valimistel, vaid ka valimiste vahelisel perioodil. Raputame valitud mugavast eneseimetlusest tagasi rahva sekka. Aeg on esile kutsuda nende otsustav pööre tagasi näoga rahva poole.
Vabaerakonna juhatus 06.09.2024